Joey Ramone - spadkobiercy artysty zdecydowali się sprzedać prawa do jego twórczości za zawrotną sumę

i

Autor: New World Releasing/Courtesy Everett Collection Katalog kolejnego artysty sprzedany!

Joey Ramone - spadkobiercy artysty zdecydowali się sprzedać prawa do jego twórczości za zawrotną sumę

2022-10-10 12:03

Sprzedaż praw do twórczości legendarnych artystów to w ostatnim czasie bardzo popularny zabieg. Jakiś czas temu głośno było o sprzedaży katalogu grupy Genesis i jej członków czy o problemach, jakie napotkał w tym procesie zespół Pink Floyd. W międzyczasie zaś doszło do kolejnej głośnej transakcji, tym razem twórczości Joeya Ramone.

Zespół Ramones to prawdziwa legenda punk rockowego grania. Zespół powstał w 1974 roku z inicjatywy Johna Cummingsa, Thomasa Erdelyi Douglasa Colvina. Pierwszy album kapeli, zatytułowany po prostu Ramones ukazał się w 1976 roku i choć nie osiągnął on sukcesu komercyjnego, to zyskał świetne opinie krytyków, a dziś uznaje się go za jedno z najbardziej wpływowych wydawnictw w historii muzyki. W kolejnych latach ukazało się jeszcze trzynaście płyt zespołu, w tym uznawane za kultowe Leave Home, Rocket to Russia, End of the Century, Animal Boy, Brain Drain czy ostatni w dyskografii ¡Adios Amigos!. Formacja przestała istnieć w 1996 roku, jednak jej dziedzictwo jest niezaprzeczalne.

Prawa do twórczości Joeya Ramone sprzedane!

Od jakiegoś czasu bardzo popularny jest proceder sprzedaży praw do twórczości danego artysty, artystki czy zespołu. Jakiś czas temu pisaliśmy o sprzedaży katalogu grupy Genesis, czy problemach Pink Floyd w tym zakresie. W międzyczasie zaś doszło do kolejnej transakcji za zawrotną sumę!

Spadkobiercy Joeya Ramone zdecydowali się sprzedać prawa wydawnicze zmarłego w 2001 roku artysty - ich nabywcą została firma Primary Wave, która ma już na koncie umowy z takimi artystami i artystkami jak Stevie Nicks, Alice Cooper czy grupą Def Leppard. Całą transakcją ze strony Ramone kierował Michael Hyman, brat wokalisty, ze strony Primary Wave zaś David Weitzman. Katalog muzyka został sprzedany za 10 milionów dolarów! Poza albumami wydanymi jako członek Ramones, Joey miał na koncie dwie płyty solowe i 3 EP-ki. 

Co tam w środku gra - Motörhead - No Sleep 'Till Hammersmith

Cieszę się, że mogę powitać Primary Wave jako partnerów w interesach mojego brata w grupie Ramones. Jestem głęboko przekonany o ich chęci utrwalenia jego dziedzictwa i szczerości w robieniu tego w sposób, który nigdy nie podważy jego wiarygodności. Nie mogę się doczekać współpracy z nimi - napisał w oświadczeniu Michael Hyman.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem 'Beat on the Brat', jeszcze w szkole podstawowej, nie brzmiało to jak nic, co kiedykolwiek słyszałem i zmieniło moje życie na zawsze. Musiałem dowiedzieć się więcej o tym tajemniczym Panu Ramone… to absolutny zaszczyt i przywilej pracować z muzyką Ramones i spadkobiercami Joeya.