Twórczość Neila Younga powróci na Spotify. Artysta rozstał się z platformą w głośny sposób

i

Autor: ALICE CHICHE/AFP/East News

Wiadomości

Twórczość Neila Younga powróci na Spotify. Artysta rozstał się z platformą w głośny sposób

W 2022 roku, na znak protestu, Neil Young kazał usunąć cały swój katalog z serwisu streamingowego Spotify. Wpływ na taką decyzję miał podcast "The Joe Rogan Experience" głoszący antyszczepionkowy przekaz udostępniany na tej platformie. Po dwóch latach Young ogłosił jednak, że jego muzyka znów będzie dostępna na Spotify.

Twórczość Neila Younga powróci na Spotify

Na samym wstępie przypomnijmy: w styczniu 2022 roku, w dość głośny sposób, Neil Young zażądał usunięcia swojej twórczości z platformy streamingowej Spotify. Dlaczego? Muzyk mocno zdenerwował się, a miało to związek z rozpowszechnianiem dezinformacji na temat szczepionek w podcaście Joe'a Rogana, który był dostępny na wyłączność właśnie na Spotify. 

– Mogą mieć albo Rogana albo Younga – napisał wówczas artysta w liście do wytwórni opublikowanym przez magazyn "Rolling Stone" w ramach protestu. I rzeczywiście, na szwedzkim serwisie próżno było szukać albumów Neila Younga. Ale wkrótce to się zmieni. 

Eska Rock: Muzycy, którzy zmienili modę. Ich fanów rozpoznaje się do dziś po stylu

– Spotify, streamer numer jeden na świecie, jeśli chodzi o muzykę o niskiej rozdzielczości na świecie, w którym otrzymujesz gorszą jakość niż ta, którą stworzyliśmy, będzie ponownie domem mojej muzyki. Moja decyzja pojawia się w momencie, kiedy serwisy muzyczne Apple i Amazon zaczęły serwować te same dezinformujące podcasty, którym sprzeciwiałem się w Spotify – czytamy w komunikacie Neila Younga, który został opublikowany na jego stronie internetowej. 

Artysta przyznał także, że nie mógłby opuścić kolejnych serwisów, gdyż jego "muzyka miałaby bardzo niewielki dostęp do streamingu dla miłośników muzyki".

Wróciłem do Spotify i mam nadzieję, że jakość dźwięku się poprawi, a ludzie będą mogli usłyszeć i poczuć całą muzykę tak, jak ją stworzyliśmy. Qobuz i Tidal, gdzie prezentowana jest moja muzyka, są dostępne w wysokiej rozdzielczości. Mam nadzieję, że milionom użytkowników Spotify spodobają się moje piosenki. Teraz wszystkie będą dostępne, z wyjątkiem pełnego dźwięku, który stworzyliśmy. Mam nadzieję, że Spotify zwróci się w stronę Hi Res jako odpowiedzi i udostępni muzykę wszystkim. Spotify, możesz to zrobić! Naprawdę bądź numerem jeden pod każdym względem. Masz muzykę i słuchaczy! Zacznij od ograniczonego poziomu Hi Res, a następnie to rozwijaj! – dodał Young. 

Na ten jednak moment albumy Neil Younga wciąż nie są dostępne w Spotify w Polsce.

Young to kanadyjsko-amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor. Tworzy od początku lat 60. ubiegłego roku. Występował w takich zespołach jak Buffalo Springfield czy Crosby, Stills, Nash and Young. Od końca lat 60. współpracuje z muzykami formacji Crazy Horse, z którymi nagrał wiele albumów. Przede wszystkim jednak działa pod własnym nazwiskiem. Do jego największych przebojów należą takie utwory, jak m.in. "Heart of Gold", "Helpless" czy "Rockin’ in the Free World".

Te 7 gatunków rocka udowadnia, że wyobraźnia ludzka nie ma granic: