zestawienia

Tony Iommi wskazał najważniejsze riffy Black Sabbath. To one ukształtowały heavy metal

2024-06-06 12:15

Tony Iommi uznawany jest za jednego z najważniejszych gitarzystów wszech czasów. To muzyk przez te wszystkie lata stał na czele zespołu Black Sabbath, to on skomponował te wszystkie legendarne już riffy, które przyczyniły się do tego, że zespół dziś postrzega się jako kluczowy dla heavy metalu. Które z nich za najważniejsze dla grupy uznaje sam Iommi?

Tony Iommi nie bez powodu postrzegany jest jako jeden z największych i najważniejszych gitarzystów w historii światowej muzyki. Od 1968 roku to on był głową, gitarzystą i jednym z głównych kompozytorów w Black Sabbath, którego twórcze inicjatywy i pomysły wielokrotnie wyciągały grupę z zastoju. Muzyk wciąż jest niezwykle aktywny, działając obecnie w ramach kariery solowej. To właśnie Iommi także sprawuje główną pieczę nad archiwum Black Sabbath, dokonując obecnie dokładnej rewizji katalogu formacji i prezentując fanom i fankom heavy metalu imponujące boksy, zawierające nie tylko zmiksowany na nowo materiał (czym zajmuje się on sam we własnej osobie), ale też niewydany nigdy wcześniej materiał.

Co tam w środku gra? - Black Sabbath

Najważniejsze riffy Black Sabbath według Tony'ego Iommi

Przy okazji promocji boksu "ANNO DOMINI", na który złożyły się albumy Black Sabbath z czasów Tony'ego Martina jako wokalisty, Iommi udzielił wywiadu dla "Loudwire Nights", w którym to wybrał najważniejsze, jego zdaniem, riffy dla historii Black Sabbath. Muzyk postawił na ten, słyszalny w Black Sabbath, gdyż, jak stwierdził, to od niego wszystko się zaczęło, wspomniał jednak również o pewnym innym riffie z debiutanckiego albumu oraz o tym, który cieszy się wśród fanów statusem tego, który "uratował Black Sabbath". Tony powiedział dalej, że z pewnością statusem szczególnego cieszy się riff do Into the Void, którego, co ciekawe, wielkim fanem był Eddie Van Halen, na tym jednak jego wybory się nie skończyły.

Które riffy Black Sabbath są szczególne dla Tony'ego Iommi? Sprawdź w galerii na samej górze!