jak dziś rockuje?

Queen - 5 ciekawostek o albumie "The Works" | Jak dziś rockuje?

2024-04-01 16:23

Przez całe lata 70. zespół Queen mocno eksperymentował z brzmieniem, praktycznie na każdym albumie serwując swoim słuchaczom nowe muzyczne doznania. Nie zmieniło się to wraz z wkroczeniem w nową dekadę. Formacja kontynuowała podążanie tą ścieżką także później, a lata 80. przyniosły następne kultowe płyty, jak "The Works".

W 1982 roku zespół Queen wydał swój dziesiąty album studyjny, zatytułowany Hot Space. Grupa zaprezentowała na płycie tak różnorodne brzmienie, łączące elementy muzyki funk, disco, R&B, dance, pop i new wave, nieco rezygnując z gitarowych klimatów, że miało to swój pewien negatywny efekt. Niestety, wszystko to spowodowało to, że krążek cieszył się dużo mniejszym zainteresowaniem fanów grupy, niż miało to miejsce zwykle - mimo to, to właśnie z Hot Space pochodzi utwór, który okazał się być drugim numerem jeden formacji na brytyjskiej liście przebojów, a dziś należy do jej kanonu, czyli słynne Under Pressure, nagrane z gościnnym udziałem Davida Bowie. Promocji krążka towarzyszyła światowa trasa koncertowa, po której muzycy mieli siebie już zwyczajnie dość, w związku z czym udali się na dłuższą przerwę, w trakcie której skupili się na solowych projektach. Powrócili z niej po około dziewięciu miesiącach, by rozpocząć prace nad kolejnym muzycznym wydawnictwem.

Queen - 5 ciekawostek o albumie "Jazz" | Jak dziś rockuje?

"The Works" - nagranie i wydanie albumu

Grupa ponownie połączyła siły w sierpniu 1983 roku, dzieląc pracę między Record Plant Studios w Los Angeles a Musicland Studios w Monachium. Pieczę nad nagraniami objął Reinhold Mack, znany już wtedy ze współpracy z Electric Light Orchestra, Deep Purple czy... Czesławem Niemenem! Cały proces przebiegł dość sprawnie i szybko i już w listopadzie było jasne, że jako pierwszy singiel, promujący krążek zostanie wydany utwór Radio Ga Ga, autorstwa Rogera Taylora. Łączący brzmienie pop rocka i synth popu utwór trafił do stacji radiowych w styczniu 1984 roku i natychmiastowo osiągnął kolosalny sukces, kolejno stając się pozycją obowiązkową na koncertach Queen.

Już 27 lutego 1984 roku światło dzienne ujrzał jedenasty album Queen, zatytułowany The Works. Płyta muzycznie była powrotem do hard rockowych korzeni, nie zabrakło jednak brzmieniowych "skoków w bok" do elektroniki, synth popu czy popu. Album został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę, cieszył się także dużo większym zainteresowaniem fanów, choć nie zabrakło wokół niego kontrowersji, gdy światło dzienne na terenie USA ujrzał teledysk do kompozycji I Want To Break Free, czyli drugiego singla z krążka - historię powstania tego legendarnego klipu znajdziesz poniżej.

Ciekawostki o albumie "The Works"

Jakie fakty skrywa płyta? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej za to znajdziesz ciekawostki i płycie "Jazz" z 1978 roku!

Listen on Spreaker.