Przebiśniegi

i

Autor: Materiały prasowe - fot. daszka

muzyczne nowości

Przebiśniegi i ich "Letnie myśli". Debiutancki album zespołu już jest!

2024-06-14 6:00

Po roku pracy Przebiśniegi przedstawiają światu swój pierwszy album noszący tytuł „Letnie myśli”. Wydawnictwo to kolekcja piosenek napisanych w przeróżnych miejscach i punktach w czasie, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ich brzmieniu i treści. Niespieszne tempo wsi i przyrody odbija się echem w piosenkach takich jak „Melodia zamierzchła”, „Cisza” czy singiel „Pod czerwonym niebem”, podczas gdy zgiełk miasta jest obecny w utworze „Sawanna” albo balladzie „Kierunek”. Przebiśniegi pomieszczają w sobie różnorodność, zmienność, a nawet sprzeczność – albumowi nie da się nadać jednej łatki brzmieniowej, a jego spójności należy upatrywać w warstwie lirycznej, niezmiennie poetyckiej i niekiedy nacechowanej humorem.

Innym znakiem rozpoznawczym jest sposób, w jaki trio miesza swoje głosy, prezentując odbiorcy intrygującą przeplatankę – obecne są tu utwory śpiewane w duecie, samotnie i w towarzystwie wszystkich głosów, spośród których każdy wzbogaca utwory inną barwą i nastrojem. Album przedstawia podróż po uczuciach rozpiętych między zakochaniem, wypaleniem, radością, spokojem i nostalgią. W zależności od interpretacji słuchacza może to być emocjonalna historia jednej osoby lub kolaż „letnich myśli” wielu ludzi. Lato jest przedstawione jako czas refleksji i zabawy – ciepło sprzyja tu poezji, która dla Przebiśniegów jest sposobem na pełne przeżywanie życia. Zespół odpowiada w całości za warstwę instrumentalną, kompozycje, ale i produkcję, miks, master. Od A do Z jest to praca własna, niezależna i szczera – płynąca z głębi kolektywnego serca.

10 nowych artystów, którzy udowadniają, że rock żyje i ma się świetnie

O zespole

Przebiśniegi – trio, jakiego brakowało na polskiej scenie muzycznej! Chociaż Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła poznali się dopiero na początku 2023 roku, w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Halama, gdzie zmarł Julian Tuwim i gdzie na ścianach można podziwiać oryginalne obrazy Witkacego, od razu między nimi zaiskrzyło. Już tamtego dnia przystąpili do pracy nad swoimi pierwszymi kompozycjami. Działalność Przebiśniegów to próba balansowania między tym, co oczywiste i tym, co zagmatwane, ubrana w brzmienia z pogranicza kilku gatunków: indie popu, rocka, synth popu, funku i disco. To wypadkowa trzech osobowości i ich osobistych inspiracji oraz hołd dla formacji z lat 60-tych. W zespole jest aż trzech wokalistów, co wyróżnia go na polskiej scenie muzycznej, tak samo jak charakterystyczne dla nich poetyckość i poczucie humoru. Ich debiutancki singiel „Ostatni dom” zapewnił im sukces radiowy, przychylność dziennikarzy muzycznych i zainteresowanie ze strony słuchaczy (potwierdzili to uczestnicy Great September, którzy zareagowali entuzjastycznie na występ grupy).

Zespół zakończył 2023 rok wyprzedanym koncertem premierowym w Warszawie. 2024 rok przyniósł kolejne cztery single („Kierunek”, „Sawanna”, „Pod czerwonym niebem”, "Brzeg") i sympatię dziennikarzy muzycznych oraz nowych fanów. Na koncert Przebiśniegów na NEXT Fest trudno było się dostać – chętnych było o wiele więcej niż miejsc na sali. Obecnie zespół jest w trakcie swojej pierwszej trasy koncertowej.

Sprawdź 5 ciekawostek o albumie “Born in the U.S.A.: