Wianki

i

Autor: Pixaby

wydarzenia

Wianki nad Wisłą 2024 - szczegóły powitania lata w rytm dźwięków wolności

2024-06-03 16:01

Już 22 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się kolejne, uwielbiane przez mieszkańców stolicy Wianki nad Wisłą. Jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie, stanowiąca jednocześnie warszawskie rozpoczęcie lata, już od niemal 30 lat niezmiennie przyciąga tłumy zainteresowanych. Również w tym roku na warszawiaków czekać będzie mnóstwo nawiązujących do tradycji i obrzędów Nocy Kupały atrakcji, a całość zwieńczy koncert topowych polskich gwiazd pod tytułem „Wianki nad Wisłą - Dźwięki Wolności”

To już prawie 30 lat, od kiedy na Podzamczu odbywają się Wianki nad Wisłą. To ogromne, plenerowe przedsięwzięcie na jeden dzień zmienia Warszawę, jaką znamy, w tradycyjną, słowiańską osadę, której mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i smakują pradawne specjały.

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą, jak co rok, rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całej rodziny. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, ale też spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Tradycyjnie też uczestnicy pikniku stworzą wspólne ogromny wianek, który popłynie Wisłą, niosąc wieść o początku lata.

Podczas Wianków nad Wisłą nie może zabraknąć pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Na naszej piknikowej scenie wystąpią Piotrkowianie, którzy oprócz śpiewu z kapelą na żywo zorganizują pokaz i warsztaty tańców ludowych oraz autorski spektakl pt. „Obrzęd Sobótkowy”. Oprócz tego zobaczymy występ Sołtysek, które przygotują dla zgromadzonych widzów spektakl „SWATY”, humorystycznie pokazujący obyczaje związane ze ślubem i weselem, a także koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.

The Beatles - 5 ciekawostek o albumie “Let It Be” | Jak dziś rockuje?

Gdzie odbędą się tegoroczne Wianki nad Wisłą?

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, która również w tym roku zawita do Multimedialnego Parku Fontann, jest Wioska Słowiańska. W tym roku jednak będzie ona wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas, a odwiedzający będą mogli poczuć klimat pradawnych osad słowiańskich. Nie zabraknie też tradycyjnych plebejskich zabaw, takich jak rzucanie włócznią, walka na worki, rycerskie pojedynki czy bieg damy i rycerza. A tych, którzy wciąż będą głodni wrażeń zapraszamy na warsztaty kulinarne, gdzie będzie można samodzielnie przygotować słowiańskie przysmaki.

Na terenie Multimedialnego Parku Fontann znajdą się także punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

Wianki nad Wisłą 2024 - kto wystąpi?

Wieczorem, gdy skończą się piknikowe atrakcje, rozpoczną się koncerty. Na Wiankowej scenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo, a zwieńczeniem imprezy będzie wyjątkowy, emitowany na żywo na antenie TVN o godz. 21:45, koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą - Dźwięki Wolności”. Topowi polscy artyści opowiedzą o wolności swoimi utworami, a na scenie wystąpią: Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak oraz Voo Voo.

Podczas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla poruszających się na wózkach i pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Rockowe i metalowe festiwale 2024 w Polsce: