Połowa duetu Simon & Garfunkel sprzedała swój katalog!

i

Autor: PHOTOlink/Everett Collection/East News KOLOSALNA kwota za materiał Paula Simona

Połowa duetu Simon & Garfunkel sprzedała swój katalog!

2023-06-29 13:39

Coraz więcej artystów, artystek i zespołów decyduje się na to, by sprzedać prawa do swojej twórczości. Dokonali już tego m.in. Stevie Nicks, Bruce Springsteen, Sting czy członkowie zespołu Genesis. Teraz do tego grona dołączył Paul Simon, połowa legendarnego duetu Simon & Garfunkel. Twórczość artysty okazała się być naprawdę dużo warta!

Paul Simon właśnie dołączył do grona artystów, którzy zdecydowali się na sprzedaż praw do swojej twórczości. Wytwórnia BMG ogłosiła, iż to własnie ona jest obecnie właścicielką "znacznej części praw" do materiału muzyka. Chodzi o wydawnictwa, nagrane w ramach działalności jako część legendarnej formacji Simon & Garfunkel. Jak wskazuje magazyn "Variety", dla BMG jest to jedna z najważniejszych transakcji ostatnich lat, tym bardziej, że obejmuje swoim zakresem tak kultowe utwory, jak The Sound Of Silence, Mrs. Robinson czy Bridge Over Troubled Water. Jeśli zaś chodzi o solową dyskografię muzyka, to prawa do niej ma wytwórnia Sony Music Publishing, która nabyła je w 2021 roku za kwotę rzędu 250 miliona dolarów! Choć kwota najnowszej transakcji nie została podana do informacji publicznej, to można założyć, że była porównywalna.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Legendarny duet

Paul Simon i Art Garfunkel zaczęli razem występować już w latach 50. Rozgłos zyskali kilka lat później, jako Simon & Garfunkel. Duet prezentował, popularne w tamtych czasach brzmienie, łączące muzykę folk i rockową, dzięki czemu stała się ona ważną częścią kontrkultury hippisowskiej. Zespół wydał w sumie pięć albumów, z czego ostatni to legendarny już Bridge over Troubled Water z 1970 roku. To właśnie z niego pochodzą słynne kompozycje: tytułowa, The Boxer i Cecilia. Płyta ta uważana jest dziś za najlepszą w karierze duetu, nagrodzono ją dwiema statuetkami Grammy.