Najlepsze albumy 2023 roku według Rolling Stone. Nie zabrakło rocka, metalu i alternatywy!

i

Autor: Materiały prasowe/Materiały prasowe - fot. Tim Saccenti Albumy 2023 roku według magazynu "Rolling Stone"

Najlepsze albumy 2023 roku według "Rolling Stone". Nie zabrakło rocka, metalu i alternatywy!

2023-12-04 13:36

Oto nadszedł on, grudzień! Czas na wszelkiej maści podsumowania, w tym oczywiście na te muzyczne. Na pierwszy ogień poszedł magazyn "Rolling Stone". który jeszcze w ostatnich dniach listopada zaprezentował podsumowania najlepszych albumów i utworów 2023 roku. Na kawałki przyjdzie czas w oddzielnym tekście, tu skupiamy się na zestawieniu płyt.

Przed nami ten czas w roku, gdy różnego rodzaju podsumowania będą pojawiać się niemal każdego dnia. Sezon rozpoczęła redakcja magazynu "Rolling Stone", która już 30 listopada zaprezentowała swoje zestawienie 100 najlepszych albumów 2023 roku. Nie da się ukryć, że w trakcie mijających miesięcy na rynku wydawniczym działo się naprawdę sporo, a w sposób szczególny tyczy się to także świata rocka, metalu i alternatywy, w związku z czym tytułów z tego świata w rankingu nie zabrakło!

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

Albumy 2023 roku według "Rolling Stone" - rockowe, metalowe i alternatywne tytuły

Już na setnym miejscu pojawia się nazwisko, które powinno być dobrze znane fanom alternatywy, czyli Arlo Parks i jej najnowsze wydawnictwo My Soft Machine. Oczko wyżej redakcja uplasowała najnowszy album Panów z Depeche Mode, czyli szczególnie lubiany w Polsce Memento Mori (sprawdź naszą recenzję tej płyty!). Na kolejnych miejscach tego zestawienia pojawiły się albumy m.in. Purge Godfles (97. miejsce), 72 Seasons Metalliki (przeczytaj recenzję!) na 93. miejscuFirst Two Pages of Frankenstein The National (84. miejsce), The Ballad of Darren Blur (70. pozycja), Hackney Diamonds The Rolling Stones (miejsce 65.), Unreal Unearth Hoziera, (60. pozycja), Fuse Everything But the Girl (miejsce 46.) czy Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd Lany Del Rey (21. miejsce). Z pewnością zastanawiający jest brak na liście chociażby najnowszego wydawnictwa Foo Fighters, ale też nowych płyt Iggy'ego Popa, Queens of the Stone Age, czy Grety Van Fleet, gdzie część z nich magazyn wymienił wcześniej, w swoim zestawieniu najlepszych, jak dotąd, albumów, wydanych w 2023 roku. Taki artykuł został opublikowany na stronie "Rolling Stone" w czerwcu.

Jeśli zaś chodzi o pierwszą dziesiątkę, to także i tu nie zabrakło płyt, z którymi osłuchani mogą być fani i fanki cięższych i alternatywnych brzmień - mowa o albumach zespołów Paramore i boygenius. Jak prezentuje się całe Top 10? Sprawdź poniżej, układ od miejsca pierwszego do dziesiątego:

  1. SZA - "SOS"
  2. boygenius - "the record" - sprawdź naszą recenzję!
  3. Tainy - "Data"
  4. Lil Yachty - "Let’s Start Here"
  5. Olivia Rodrigo - "GUTS"
  6. Paramore - "This Is Why"
  7. Mitski - "The Land Is Inhospitable and So Are We"
  8. Billy Woods and Kenny Segal - "Maps"
  9. Victoria Monét - "Jaguar II"
  10. Zach Bryan - "Zach Bryan"