Dave Mustaine porównał Metallikę do... Mötley Crüe! Udane zestawienie?

i

Autor: Graham Finney / Cover Images/Cover Images/East News/Larry Marano/Shutterstock/Rex Features/East News Debiut Metalliki jak album Mötley Crüe?!

Dave Mustaine porównał Metallikę do... Mötley Crüe! Udane zestawienie?

2023-07-17 12:08

Wielkimi krokami zbliża się okrągła rocznica albumu, który dla wielu na zawsze zmienił historię metalu. Mowa oczywiście o debiucie Metalliki, który w tym roku skończy czterdzieści lat! Wygląda na to, że o tej ważnej rocznicy pamięta też Dave Mustaine, który pozwolił sobie na dość nietypowe porównanie!

Uznaje się, że 25 lipca 1983 roku historia muzyki metalowej zmieniła się na zawsze. Dokładnie czterdzieści lat temu swój debiutancki album wydała, szerzej wtedy nieznana, Metallica. Zespół, w skład którego wchodzili w tym czasie James Hetfield, Kirk Hammett, Lars Ulrich i Cliff Burton, mocno inspirował się w swoim brzmieniu ruchem New Wave of British Heavy Metal, w szczególności zespołami Iron Maiden i Diamond Head, co ostatecznie dało zupełnie nowe podejście do ciężkiego brzmienia, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę teren Stanów Zjednoczonych. Krążek Kill 'Em All uznaje się dziś nie tylko za jeden z najlepszych debiutów wszech czasów, ale też za jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych płyt w historii metalu.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Metallica jak Mötley Crüe?!

W tym roku mija dokładnie czterdzieści lat od premiery płyty. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy Metallica przygotowała coś specjalnego z tej okazji, o zbliżającej się rocznicy z pewnością jednak pamięta Dave Mustaine. Choć muzyk został wyrzucony ze składu dosłownie na chwilę przed premierą krążka, to znalazły się na nim utwory, których jest współautorem: The Four Horsemen, Jump in the Fire, Phantom Lord Metal Militia. "Rudy" udzielił wywiadu w ramach "Heavy Consequencei opowiedział w nim nieco więcej o różnych podgatunkach heavy metalu, które niczym grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się w latach 80. Mustaine stwierdził, że tak naprawdę granie większości zespołów było do siebie podobne, wskazał więc, jakie podobieństwa dostrzega, między brzmieniem Metalliki, a Mötley Crüe. Dave jest zdania, że część utworów, które znalazły się na pierwszej płycie formacji, na czele której stoi Nikki Sixx,  przypomina swoim stylem te, które napisali on i James.

Cała ta sprawa z glamem i thrashem w tamtym czasie, metal miał tak wiele różnych frakcji i drzazg, które miały miejsce na samym początku. Wszyscy byliśmy heavy metalem. A potem zacząłeś słyszeć ludzi nazywanych power metalowym trio, a potem było: "Cóż, heavy metal nie jest wystarczająco dobry, ponieważ jesteś thrash metalem”. „Co to jest thrash metal? Cholera gram wszystko. OK. Nie jesteśmy thrashami, jesteśmy speed metalem: "Co to ku**a jest speed metal?” "Jesteśmy szybsi niż thrash". Tak, wiesz, to tak, jakby metal stał się słowem kwalifikującym tylko po to, by oznaczać pewną ciężkość muzyki, niezależnie od tego, z jakiego oryginalnego gatunku pochodzi. Nie można tak naprawdę powiedzieć, że pierwsza płyta Mötley Crüe nie zawierała metalowych utworów – Me to the Top” lub „Live Wire” miały ten sam rodzaj szybkiego działania prawą ręką, jaki wykorzystywaliśmy James i ja. Gdybyśmy my zrobili te numery, byłyby ciężkie jak cholera - mówi Dave.