Dave Mustaine śpiewający Master of Puppets? To możliwe dzięki sztucznej inteligencji!

i

Autor: Paul A Hebert/Shutterstock/Rex Features/East News/Materiały prasowe Kolejne zaskakujące działanie sztucznej inteligencji

Dave Mustaine śpiewający "Master of Puppets"? To możliwe dzięki sztucznej inteligencji!

2023-07-13 10:55

Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 minie nam pod odmienianym przez wszystkie przypadki hasłem "sztuczna inteligencja". Jedni wydają się być zachwyceni tym, jak SI wkracza w nasze życie, wielu jednak nie kryje przerażenia i przestrzega przed możliwymi skutkami jej wykorzystywania. Tyczy się to wszystko także świata muzyki...

Czy tego chcemy, czy nie, sztuczna inteligencja od lat coraz bardziej wkracza w nasze codzienne życie. Szczególnie głośno na jej temat zrobiło się jednak kilka miesięcy temu, gdy rekordy popularności zaczął bić ChatGPT. Użytkownicy wykorzystują go do licznych działań, jak chociażby tworzenie krótkich wypowiedzi czy form tekstowych. Nie zabrakło także kreatywnych Internautów, którzy postanowili sprawdzić, jak ChatGPT może sobie poradzić z tworzeniem muzyki, przez co sieć dosłownie zaczęły zalewać sztucznie wygenerowane utwory, śpiewane przez wykonawców, którzy nigdy nie brali udziału w ich tworzeniu! Wystarczy wspomnieć chociażby o "kompozycjach", przedstawiających "śpiewających" nieżyjących już artystów, jak Kurt Cobain, "coverujący" Hole czy Chester Bennington "wykonujący" utwór z repertuaru Soundgarden. 

Metallica - 5 ciekawostek o albumie "Master of Puppets" | Jak dziś rockuje?

Dave Mustaine na wokalu w 'Master of Puppets"!

Teraz dostaliśmy kolejny efekt tego typu eksperymentu. Na kanale "AI Playgrounds" w serwisie YouTube dostępny jest filmik, w którym, w wyniku ingerencji sztucznej inteligencji, w klasycznym utworze z repertuaru Metalliki, Master of Puppets, zamiast głosu Jamesa Hetfielda, słychać wokal... Dave'a Mustaine'a! Jak wiemy, w momencie nagrania tego kawałka, lider Megadeth nie był członkiem formacji od dwóch lat. Nie da się ukryć, słuchając tego nagrania, można odnieść naprawdę DZIWNE wrażenie. Tym bardziej, że całość brzmi bardziej jak demo słynnej kompozycji - posłuchaj poniżej! Kto wie, może teraz Dave zdecyduje się wykonać cover Master of Puppets na nadchodzącej części trasy Megadeth po Europie?

Megadeth na koncercie w Polsce

Występ Megadeth w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Legenda thrash metalu jest jedną z gwiazd Triple Trash Triuph, który odbędzie się w katowickim Spodku już w niedzielę 23 lipca. Poza Megadeth, na wydarzeniu zagrają także Sacred Reich.