
John Frusciante - 5 najlepszych riffów gitarzysty. Znają je wszyscy fani Red Hot Chili Peppers
Metallica - 5 ciekawostek o albumie "Master of Puppets" | Jak dziś rockuje?
Okładka
To James Hetfield stworzył pierwszy szkic kultowej okładki. Wstępny pomysł znacząco rozwinął i ostatecznie zaprojektował Don Brautigam, grafik, dobrze znany, chociażby fanom twórczości Stephena Kinga. Rysunek jest niezwykle symboliczny - odnosi się do tytułowej piosenki, która porusza temat destrukcyjnego uzależnienia od substancji psychoaktywnych, co oddawać mają rzędy nagrobków. Te zaś są pociągane za sznurki, przez znajdującego się w niebie lalkarza. Okładka odnosi się także do innego utworu z płyty, Disposable Heroes, i pod tym względem ma symbolizować poległych podczas wojennych działań, co jasno obrazują, znajdujący się po lewej stronie hełm wojskowy, oraz zwisający ze środkowego krzyża nieśmiertelnik.
Progresywna Metallika?!
Płyta została ostatecznie wyprodukowana przez duńczyka Flemminga Rasmussena i sam zespół. Co ciekawe, pod uwagę brano także możliwość współpracy z... Geddym Lee z grupy Rush! Muzyk przyznał, że rzeczywiście, swego czasu rozmawiał z Larsem Ulrichem na temat potencjalnych wspólnych nagrań, nigdy jednak nie zaproponowano mu bezpośrednio zajęcie się produkcją akurat Master of Puppets.
Trzeba się podszkolić
Specjalnie na potrzeby prac nad płytą, Kirk Hammett i Lars Ulrich postanowili popracować nad swoimi umiejętnościami. Latem 1985 roku Kirk szkolił się pod okiem Joe Satrianiego. Także perkusista wziął dodatkowe lekcje gry na bębnach. Co z tym wspólnego ma zespół Def Leppard? Rick Allen, perkusista brytyjskiej formacji, postanowił użyczyć koledze po fachu swój specjalny werbel Ludwig „Black Beauty” - Ulrich korzystał z niego podczas nagrań albumu.
Kto się śmieje?
Kojarzysz szaleńczy, złowrogi śmiech, który słychać na końcu utworu tytułowego? Należy on oczywiście do samych członków zespołu, a jego brzmienie ma tak charakterystyczny wydźwięk, ze względu na fakt nałożenia jego echa na dźwięki gitary, puszczone od tyłu.
Kultowe inspiracje
Na Master of Puppets nie brak wspaniałych inspiracji. Jako wzór do napisania Welcome Home (Sanitarium) posłużył kultowy film Lot nad Kukułczym Gniazdem. Tytuł utworu Leper Messiah został zaczerpnięty z tekstu kompozycji Ziggy Stardust Davida Bowiego. Cliff Burton zaś, który w dzieciństwie interesował się muzyką klasyczną, przy komponowaniu Damage, Inc. inspirował się twórczością... Jana Sebastiana Bacha!