galeria

Chester Bennington - to jeden z wokalistów wszech czasów? Te numery dowodzą tego najlepiej!

2024-03-19 11:04

Chester Bennington zmarł 20 lipca 2017 roku, raptem dwa miesiące po samobójczej śmierci swojego najlepszego przyjaciela - Chrisa Cornella. Odejście wokalisty Linkin Park zaszokowało cały muzyczny świat - fani zespołu pogrążyli się w rozpaczy wiedząc, że już nigdy nie usłyszą nowych numerów grupy (co, jak już wiemy, nie do końca się potwierdziło), ani nie zobaczą jej na żywo. To, co przede wszystkim wyróżniało Chestera to jego głos - tego wokalu nie da się zastąpić. Poniżej prezentujemy pięć utworów, które, według nas, dowodzą tego najlepiej.

Chester Bennington urodził się 20 marca 1976 roku w Phoenix w Arizonie, a muzyką interesował się już od najmłodszych lat, jako główne inspiracje wskazując takie zespoły jak Depeche Mode czy Stone Temple Pilots. Niestety, w jednym z wywiadów udzielonym już jako dorosły, wokalista powiedział, że był ofiarą molestowanie seksualnego, którego sprawcą był bliski przyjaciel rodziny Chestera. Młody chłopiec nie powiedział nikomu o tym, czego zmuszony był doświadczać - fakt ten rzucał się mocnym cieniem na całe życie muzyka. Gdy Chester miał 11 lat, jego rodzice rozwiedli się - poczucie porzucenia, przemoc, której doświadczał wywoływały u niego agresję wobec innych ludzi i potrzebę ucieczki. By sobie z tym poradzić, Bennington jeszcze bardziej zajął się sztuką, głównie malarstwem i poezją, nadużywał także substancji psychoaktywnych.

Linkin Park - 5 ciekawostek o albumie “Meteora” | Jak dziś rockuje?

Chester Bennington - droga do ogromnej kariery

W wieku 17 lat Chester, wraz z kolegą Seanem Dowdellem, założył swój pierwszy zespół, który z czasem przekształcił się w grupę Grey Daze, która wydała nawet dwa albumy studyjne. Bennington opuścił zespół w 1998 roku i był w pewnym momencie tak zniechęcony, że planował całkowicie zrezygnować z planów na karierę muzyczną - zmieniło się to w marcu 1999 roku, gdy Jeff Blue, szef wytwórni Zomba Music, zaprosił go na przesłuchanie do roli wokalisty, wtedy jeszcze zespołu Xero. Chester oczywiście został przyjęty do grupy, a ta z czasem zmieniła nazwę na Linkin Park. Początkowo żadna z wytwórni nie była zainteresowana materiałem, który oferowała kapela - wtedy ponownie do akcji wkroczył Blue, który pomógł Panom podpisać kontrakt z wytwórnią Warner Bors. - to właśnie pod jej szyldem ukazał się przełomowy album Hybrid Theory. Krążek natychmiast zwrócił na siebie uwagę krytyków muzycznych, którzy bardzo pozytywnie zrecenzowali album, odniósł on też ogromny sukces komercyjny - dziś płyta ta uznawana jest za jeden z najlepszych debiutów w historii i zapoczątkowała pasmo sukcesów Linkin Park, kontynuowane takimi wydawnictwami jak Meteora, Minutes to Midnight czy Living Things. Ostatni album zespołu - One More Light - ukazał się w maju 2017 roku - na dwa miesiące przed śmiercią Chestera.

ZOBACZ TAKŻE: Mike Shinoda o śmierci Chestera Benningtona

Chester Bennington - dziedzictwo kochanego przez fanów i fanki wokalisty

Wiadomośc o śmierci Chestera Benningtona obiegła świat 20 lipca 2017 roku. Muzyk popełnił samobójstwo dokładnie w dniu 53 urodzin swojego zmarłego przed dwoma miesiącami przyjaciela - Chrisa Cornella. Muzyk nie radził sobie z uzależnieniami, przeżywał śmierć Cornella, źle zniósł także negatywne przyjęcie ostatniego albumu Linkin Park. Rodzina, członkowie i fani grupy byli zrozpaczeni - śmierć Chestera oznaczała ogromną stratę dla świata muzyki. To właśnie jego głos, w połączeniu z nu metalowym brzmieniem, najbardziej wyróżniał twórczość amerykańskiej kapeli - Chester do dziś uznawany jest za jednego z najlepszych wokalistów na świecie. Linkin Park aktualnie pozostają w stanie zawieszenia - wiadomo, że Panowie planują kontynuować działalność - aktualnie nic jednak w tym kierunku się nie dzieje.

Warto pamiętać, że Chester Bennington to nie tylko Linkin Park. Muzyk zaczynał karierę we wspomnianym wyżej zespole Grey Daze, który po śmierci artysty opublikował dwa świetnie przyjęte albumy, na których słychać śpiew Chestera. W 2005 roku artysta założył, jako projekt poboczny, grupę Dead by Sunrise, która zadebiutowała krążkiem Out of Ashes, a w 2013 roku został wokalistą swojego ulubionego zespołu z dzieciństwa - Stone Temple Pilots.

Głos, którego nie da się zastąpić

Chester zwrócił na siebie uwagę świata swoim głosem. Wokal Chestera był bardzo charakterystyczny i niemal nie zmienił się przez cały czas trwania jego kariery - jak żaden inny był w stanie oddać emocje, które muzyk przedstawiał w swoich tekstach. Bennington ma na swoim koncie niezliczoną ilość niesamowitych utworów, my zdecydowaliśmy się wybrać zaledwie pięć, które, naszym zdaniem, najlepiej świadczą o tym, że głosu artysty nie da się nigdy zastąpić - sprawdź je w galerii na samej górze artykułu!

ZOBACZ TAKŻE: Ostatni występ Chestera Benningtona z Linkin Park

Poniżej za to możesz sprawdzić, jakie ciekawostki kryją się za debiutanckim albumem Linkin Park!