BEKSIŃSKI.LIVE 2024

i

Autor: Materiały prasowe

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 - projekt odwiedzi kolejne miasta

2024-02-23 9:26

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 to multimedialny spektakl, w ramach którego przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez WASILEWSKIEGO i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie twórcom muzyki towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Piotr Rogucki. Do ogłoszonych wcześniej lokalizacji właśnie doszły trzy kolejne. Projekt pojawi się jeszcze w Lublinie, Olsztynie oraz Szczecinie. Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE 2024 dostępne są na eBilet.pl.

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE nieustannie się rozwija. Po entuzjastycznie przyjętym multimedialnym spektaklu w łódzkiej ATLAS ARENIE, ogłoszone zostały trzy kolejne lokalizacje. Do zapowiadanych już wcześniej wydarzeń w Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA w Gdańsku/Sopocie) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW), dołączyły właśnie Lublin (22 maja, Hala Globus), Olsztyn (13 czerwca, Hala Urania) oraz Szczecin (28 września, Netto Arena). W planach są już kolejne lokalizacje.

Historia z Koprem: Największy skandal w historii polskiego rocka

O projekcie

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, WASILEWSKI postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia obrazów Mistrza na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. W ten sposób powstało unikalne widowisko, wykorzystujące różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne i prowadzące widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Projekt podzielony jest na cztery tematyczne części. Wychodzi od zagadnień związanych z tworzeniem i inspiracjami, następnie skupia się na mroku i ciemnej naturze człowieka, by przejść do apokalipsy i zakończyć się katharsis.

WASILEWSKIEMU i Wishlake’owi na scenie towarzyszyć będą doskonali wokaliści, którzy wykonają utwory w aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia. W projekcie BEKSIŃSKI.LIVE wezmą udział: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Rogucki. Line-up będzie się różnił w zależności od miasta.

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. 

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 - LINE-UP

  • 2.03 – Gdańsk/Sopot (ERGO Arena), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, Rogucki
  • 26.04 – Kraków (TAURON Arena Kraków), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, Rogucki
  • 22.05 – Lublin (Hala Globus), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz
  • 13.06 – Olsztyn (Hala Urania), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz
  • 28.09 – Szczecin (Netto Arena), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Rogucki, Fisz

Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE. 

Poniżej znajdziesz okładki rockowych płyt, na których znalazła się sztuka Beksińskiego!