Co by się stało, gdyby obrazy zaczęły do nas mówić? O czym by opowiadały? Jak brzmiałby ich głos? „Kraina Wiecznych Słów” to utwór otwierający spektakl BEKSIŃSKI.LIVE. Ma wprowadzać słuchacza w świat wyobraźni, kreatywności i sztuki. To senna, przestrzenna ballada okraszona delikatnym wokalem i przeszywającymi partiami syntezatorów – tak o nowym singlu promującym trasę opowiada jeden z jego twórców, Kamil Zawiślak Wishlake.
Kto zagra na trasie?
Autorom muzyki – WASILEWSKIEMU i Wishlake’owi – na scenie towarzyszyć będą doskonali wokaliści, którzy wykonają utwory w aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia. W projekcie BEKSIŃSKI.LIVE wezmą udział: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Rogucki. Nosowska, która uczestniczyła w pierwszej odsłonie wydarzenia, słynie z bezkompromisowych tekstów i jak nikt potrafi bawić się konwencją, sięgając po bardzo różne środki przekazu. Także Błażej Król znany jest publiczności spektaklu. Artysta do perfekcji opanował zabawę różnorodnymi formami wyrazu i swobodnie operuje zarówno klasycznymi elementami, jak i tymi bardziej niekonwencjonalnymi i nieoczywistymi. Publiczność usłyszy również Roguckiego, który na przestrzeni lat przeszedł niemałą artystyczną metamorfozę, ukazującą jego muzyczną wszechstronność. Po dwóch dekadach spędzonych w rockowym zespole Coma, stał się połową duetu KARAŚ/ROGUCKI, sięgającego po brzmienia z gatunku alternatywnego popu. Po raz pierwszy na scenie BEKSIŃSKI.LIVE wystąpi natomiast eteryczna i obdarzona niezwykle hipnotyzującym głosem Natalia Szroeder. Przed publicznością zaprezentuje się również Fisz. Jego znakiem rozpoznawczym są bardzo szczere teksty oraz to, że zawsze z wielką wrażliwością opisuje otaczającą nas rzeczywistość.
O projekcie
Projekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Widowisko wykorzystuje różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne, prowadząc widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Projekt podzielony jest na cztery tematyczne części. Wychodzi od zagadnień związanych z tworzeniem i inspiracjami, następnie skupia się na mroku i ciemnej naturze człowieka, by przejść do apokalipsy i zakończyć się katharsis.
Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego.
Spektakle multimedialne BEKSIŃSKI.LIVE odbędą się w Łodzi (10 lutego, ATLAS ARENA), Trójmieście (2 marca, ERGO ARENA Gdańsk/Sopot) i Krakowie (26 kwietnia, TAURON ARENA KRAKÓW). Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.
Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.
Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE.