Marcin Koszałka w nowym odcinku “Melliny” w Esce ROCK!

i

Autor: Materiały prasowe Marcin Koszałka w "Mellinie" Eski ROCK!

mellina

Marcin Koszałka w nowym odcinku “Melliny” w Esce ROCK!

2024-03-08 8:58

W tym tygodniu premierę miał kolejny już odcinek talk show “Mellina” Eski ROCK, którego prowadzącym jest Marcin Meller - historyk, dziennikarz i autor książek. Tym razem gościem epizodu był Marcin Koszałka - polski operator i reżyser filmowy, wykładowca, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W “Mellinie” opowiedział o swoim najnowszym projekcie - filmie “Biała odwaga”.

Marcin Koszałka to polski filmowiec, z wykształcenia operator filmowy, od lat zajmujący się reżyserią, wykładowca akademicki, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jako reżyser zadebiutował w 1999 roku krótkometrażowym dokumentem “Takiego pięknego syna urodziłam”, który spotkał się z międzynarodowym uznaniem. W kolejnych latach Koszałka spełniał się jako twórca dokumentów, m.in. “Deklaracja nieśmiertelności”, “Będziesz legendą, człowieku” czy “Zabójca z lubieżności”. Jako reżyser filmu fabularnego zadebiutował w 2015 roku thrillerem “Czerwony pająk”, który zainspirowany został prawdziwą historią Karola Kota, dwudziestoletniego mordercy z Krakowa. Marcina Koszałkę uznaje się za jednego z najważniejszych współczesnych polskich twórców dokumentów i autorów zdjęć filmowych. W 2014 pracą zatytułowaną „Obsesja śmierci w obrazach mojego kina dokumentalnego” filmowiec obronił stopień doktora sztuki filmowej. Już 8 marca w polskich kinach zadebiutuje kolejna fabularna produkcja filmowca - film “Biała odwaga” opowie przemilczaną historię związków pohalańskich górali z nazistami podczas II Wojny Światowej, a wszystko to przez przedstawienie losów dwóch podhalańskich rodów, które zostały w tym czasie wystawione na najcięższą próbę.

Mellina: Marcin Koszałka - Ciemna karta w historii Polski. Górale i naziści

Marcin Koszałka w “Mellinie” Eski ROCK!

Twórca w Mellinie opowiada o mało znanej historii kolaboracji górali z nazistami. Jak przyznał, praca nad tym filmem nie była łatwa. Miejscowi nie chcieli współpracować, w filmie pojawiają się tancerze ze Słowacji a statystów trzeba było dowozić z Krakowa. Do tego film powstawał w czasach rządów PiS. Autor mówi też o przygotowaniu aktorów, którzy specjalnie na potrzeby filmy przez rok uczyli się wspinaczki i zdradza, jak wciąż niewiele wiemy o naszej historii, która ma też ciemne strony.

Wszyscy z branży nam mówili, że to jest niemożliwe, żebyśmy dostali pieniądze na taki film, kiedy rządzi PiS i w tamtym rejonie jest PiS-owski, katolicki wyborca - mówił Koszałka.

“Mellina” - wyjątkowy talk show w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

Listen to "MELLINA" on Spreaker.