Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica

i

Autor: Screen z YouTube/Judas Priest/U2/Van Halen/ Guns N' Roses/Metallica Albumy, które dziś są legendarne

Zagraniczna muzyka rockowa lat 80. Tych albumów słuchamy do dzisiaj

2023-03-25 8:12

Nikt na pewno nie ma wątpliwości, że lata 80., to kluczowy okres dla muzyki rockowej. Zmieniała ona wtedy swoje oblicze bardzo dynamicznie, niemal co roku prezentując słuchaczom nowe gatunki i podgatunki. Dużo się działo, ciężkie brzmienia dominowały na listach przebojów i galach rozdania nagród. Ponadto w pełnej krasie obowiązywało hasło "sex, drugs and rock and roll". Jakie albumy ukazały się właśnie w tym dziesięcioleciu? Poniżej znajdziecie listę klasyków, które do dzisiaj świetnie się sprzedają, ale co najważniejsze brzmią cały czas rewelacyjnie.

Okres panowania punku był krótki, ale bardzo intensywny, a brzmienie to odcisnęło swoje piętno na muzyce już na zawsze. Jednak lata 80-te należały do zupełnie innego nurtu - swój najlepszy okres przeżywał wtedy heavy metal, który równocześnie podzielił się na wiele podgatunków, takich jak glam metal, pop metal czy hard rock. To w tej dekadzie właśnie albumy artystów reprezentujących te gatunki podbijały listy przebojów sprawiając, że ciężkie brzmienia zupełnie zdominowały główny nurt. Muzycy w tym okresie bardzo chcieli wyjść z podziemia, dlatego też tak konstruowali swoje brzmienie, by te było przyjazne dla radia - udało się to takim grupom jak Bon Jovi czy Def Leppard. Końcówka lat 80-tych natomiast to moment największej popularności thrash metalu - ostre i agresywne brzmienie, szybkie solówki oraz teksty, wyrażające  nihilistyczne poglądy, charakteryzowały ten gatunek. Można to wszystko ująć w jednym zdaniu - to były piękne czasy dla mocnych brzmień.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 80-tych. Albumy, które zmieniły historię polskiej muzyki

Rockowe albumy lat 80-tych. Klasyk goni klasyk

To właśnie w latach 80-tych solową karierę rozpoczęli Ozzy Osbourne czy Stevie Nicks. W dekadzie tej zadebiutowały takie grupy jak Metallica, Guns N' Roses, U2 czy Bon Jovi. Ogromną popularnością cieszyły się zespoły, z Iron Maiden, Van Halen czy Mötley Crüe na czele. Jakie albumy tych i innych artystów zdefiniowały gatunek w latach 80-tych? Sprawdź naszą galerię!

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne