Wystawiennictwo i... black metal! Polskie muzeum i genialny pomysł na promocję wystawy

i

Autor: Scrren z YouTube/Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaskakuje pomysłem na wystawę

Wystawiennictwo i... black metal! Polskie muzeum i genialny pomysł na promocję wystawy

2024-01-26 11:36

Polskie muzealnictwo można połączyć z różnymi dziedzinami sztuki, nawet muzyką, ale raczej nie black metalem, prawda? Tym ciekawszy wydaje się więc z tej perspektywy projekt, za który odpowiada Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Instytucja zdecydowała się promować jedną ze swoich wystaw czasowych w naprawdę zaskakujący sposób!

Historia Muzeum Początków Państwa Polskiego sięga jeszcze lat 40. XX wieku, jednak uznaje się, że zostało ono powołane w 1973 roku, a pierwszą wystawę stałą otwarto w nim 10 lat później, wtedy także nadano mu nazwę, pod którą funkcjonuje do dziś. W instytucji oglądać można aktualnie sześć wystaw stałych, ta zajmuje się oczywiście także organizacją licznych wystaw czasowych, obecnie można odwiedzać dwie: "Początki Litwy" i "Religia(e) Słowian. Pogaństwo i chrześcijaństwo we wczesnośredniowiecznej Polsce". Teraz wokół Muzeum zrobiło się szczególnie głośno, a konkretnie wokół jednej z poprzednich wystaw czasowych...

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Black metal w muzeum!

Od 2 lipca do 10 października ubiegłego roku w Muzeum można było oglądać wystawę pod dość przyciągającym uwagę tytułem "Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne". Jak wynika z opisu, zamieszczonego na stronie instytucji, ta "poświęcona była metalurgii żelaza we wczesnym średniowieczu w Europie, znanej w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia”. Ekspozycja prezentowała zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów, to znaczy ze stosowanymi w okresie wczesnośredniowiecznym materiałami oraz technikami wytwórczymi". W ramach całego projektu powstał także promujący go utwór, a by wszystko pozostało w temacie, został on utrzymany w klimacie... black metalu!

Klip do kawałka miał swoją oficjalną premierę w poniedziałek 22 stycznia i można go słuchać w dwóch wersjach językowych, zarówno po polsku, jak i po angielsku. Autorem tekstu i muzyki do kompozycji jest Paweł Kucypera, w roli wokalisty wystąpił za to Robert Golczyński. Posłuchaj obu wersji poniżej!