The Smashing Pumpkins zapowiedzieli nowy album! Wydawnictwo liczyć będzie... 33 utwory i będzie rock operą!

i

Autor: Rob Grabowski/Invision/East News Zespół powraca z nową muzyką!

The Smashing Pumpkins zapowiedzieli nowy album! Wydawnictwo liczyć będzie... 33 utwory i będzie rock operą!

2022-09-29 14:32

The Smashing Pumpkins powracają po prawie trzech latach z nową muzyką! Grupa oficjalnie zapowiedziała premierę nowego albumu i wydała już pierwszy promujący go singiel. Nie będzie to jednak typowe wydawnictwo, ponieważ złożą się na nie aż 33 utwory, a całość przybierze kształt... rock opery! Co jeszcze wiadomo na temat tego projektu?

Zespół The Smashing Pumpkins został założony w 1988 roku przez frontmana i gitarzystę Billy'ego Corgana , basistę D'arcy'ego Wretzky'ego , gitarzystę Jamesa Ihę i perkusistę Jimmy'ego Chamberlina. Pierwszy album formacji, zatytułowany Gish ukazał się w 1991 roku, a jego następca dwa lata później. Przełomem dla grupy okazała się być płyta Mellon Collie and the Infinite Sadness. Niezwykle ambitna, bogata i dopracowana pod względem produkcyjnym zadebiutowała na pierwszym miejscu listy Billboard 200, uzyskała także siedem nominacji do nagrody Grammy. To właśnie z tego wydawnictwa pochodzą najpopularniejsze single grupy - Bullet with Butterfly Wings i 1975. Grupa rozpadła się w 2000 roku i ponownie zebrała sześć lat później, aktualnie ma na koncie łącznie jedenaście albumów studyjnych, a już za chwilę lista ta zostanie wzbogacona o kolejną pozycję.

The Smashing Pumpkins zapowiedzieli nowy album!

Już pod koniec 2020 roku Billy Corgan ogłosił, że planuje wydanie kontynuacji albumów Mellon Collie and the Infinite Sadness i Machina/The Machines of God, prace nad wydawnictwem trwały przez cały okres pandemii. Na oficjalnie potwierdzenie przyszło nam czekać aż do połowy września 2022 roku - dokładnie 19 września ukazał się najnowszy singiel grupy, zatytułowany Beguiled, który stanowi pierwszą zapowiedź najnowszej płyty The Smashing Pumpkins!

Wygląda na to, że przed nami najbardziej ambitny projekt w całej dyskografii grupy! Wydawnictwo zostało zatytułowane Atum: A Rock Opera in Three Acts i będzie albumem koncepcyjnym, opowiadającym o dalszych losach postaci znanej ze wspomnianych wyżej płyt, odpowiednio "Zero" i "Glass". Na Atum jest ona już dużo starsza i nazywa się "Shiny", teksty zawierać będą sporą ilość autobiograficznych wątków

Co tam w środku gra - Serj Tankian winyl

Atum: A Rock Opera in Three Acts - szczegóły i wydanie

Na album złożą się łącznie aż 33 utwory, których łączny czas trwania wynosić będzie niemal dwie godziny i dwadzieścia minut! Jak wskazuje tytuł, wydawnictwo składać się będzie z trzech części, a każda z nich ukaże się w innym terminie, początkowo jednak jedynie na platformach streamingowych: akt pierwszy zostanie wydany 15 listopada 2022 roku, akt drugi - 31 stycznia 2023 roku, trzeci zaś 23 kwietnia 2023 roku. To wtedy także cały projekt ukaże się w wydaniu fizycznym, wzbogaconym o kolejne 10 kompozycji. Muzycznie album ten ma być połączeniem brzmień, z których znany jest zespół, nie zabraknie więc mocniejszych, gitarowych brzmień, ale także stylistyki elektronicznej. 13 września wystartował także podcast Corgana, w którym opowiada on o każdym utworze, który trafi na płytę.