Słuchacze “Absolute Radio” wybrali 100 gitarowych hymnów wszech czasów! Kultowe numery!

i

Autor: Pixabay Gitarowe utwory wszech czasów według brytyjskich słuchaczy

Słuchacze “Absolute Radio” wybrali 100 gitarowych hymnów wszech czasów! Kultowe numery!

2023-04-13 12:15

Gitara to główny instrument rocka, a przynajmniej najbardziej się z nim kojarzący. W historii tego gatunku powstało tak wiele utworów, opartych na jej brzmieniu, że nie wiadomo, czy dałoby się to w ogóle zliczyć! Słuchacze brytyjskiego radia "Absolute Radio" zdecydowali się jednak wziąć udział w głosowaniu i wybrali 100 gitarowych hymnów wszech czasów!

Muzyczne zestawienia to coś zupełnie normalnego i powszechnego w świecie kultury. Tworzą je liczne magazyny, strony internetowe, czy stacje radiowe. Jedne z najsłynniejszych rankingów na świecie tworzone są przez dziennikarzy legendarnego magazynu "Rolling Stone" - to oni właśnie stworzyli takie listy, jak "500 utworów wszech czasów", "500 albumów wszech czasów" czy liczne zestawienia gatunkowe, jak ostatnio lista "100 najlepszych metalowych utworów wszech czasów". Tym razem ranking setki najsłynniejszych gitarowych hymnów postanowiła stworzyć brytyjska stacja radiowa Absolute Radio, ta jednak zaprosiła do współpracy swoich słuchaczy!

Guns N' Roses - 5 ciekawostek o albumie 'Appetite for Destruction" | Jak dziś rockuje?

100 najsłynniejszych gitarowych utworów według słuchaczy "Absolute Radio"

Wyniki głosowania słuchaczy zostały przedstawione w piątek 7 kwietnia w trakcie trwającego cały dzień programu. Jaki utwór Brytyjczycy uznali za największy gitarowy hymn? Na pierwszym miejscu znalazł się prawdziwy klasyk Guns N' Roses, utwór Sweet Child O' Mine, drugie miejsce to Comfortably Numb z legendarnego albumu The Wall grupy Pink Floyd, podium zamyka elektryzujący utwór Thunderstruck z repertuaru AC/DC. W Top 20 znalazły się także przeboje takich grup, jak Black Sabbath, The Beatles, Blondie, Queen, Metallica, Nirvana czy Bon Jovi. Poniżej pierwsza dziesiątka:

  1. Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine
  2. Pink Floyd - Comfortably Numb
  3. AC/DC - Thunderstruck
  4. Eagles - Hotel California
  5. Fleetwood Mac - The Chain
  6. Dire Straits - Sultans of Swing
  7. Derek & The Dominos – Layla
  8. Led Zeppelin - Whole Lotta Love 
  9. Jimi Hendrix - All Along The Watchtower
  10. Joan Jett - I Love Rock and Roll