Skveee rozmawia dźwiękami na debiutanckim albumie Unspoken

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Klaudia Krupa Debiutancki album Skveee

Skveee rozmawia dźwiękami na debiutanckim albumie "Unspoken"

2023-06-14 6:00

"Unspoken" to debiutancki album krakowskiego artysty — Skveee. Choć piosenki nie mają tekstów, a na płycie nie usłyszymy wokali, całość niesie za sobą istotny przekaz.

Miłosz Skwirut, choć debiutuje pod pseudonimem Skveee, na rynku muzycznym funkcjonuje już od kilkunastu dobrych lat. Na swoim koncie ma kilka albumów, nagranych z kilkoma zespołami i kilkaset koncertów zagranych na całym świecie, między innymi jako kontrabasista zespołu Kraków Street Band.

I choć można by zakładać, że jego solowa kariera pójdzie w stronę tego, co jest naturalnym środowiskiem artysty, album Unspoken, to jest zupełnie odmienną historią muzyczną. Kompozycje Skveee krążą gdzieś wokół jazzu i muzyki filmowej, jednak Skwirut postawił na dość mocny miks światów uzyskując fuzje surowego, momentami wręcz punkowego grania z instrumentalną klasyką, ostatecznie podsycając całość nutką współczesnego ambientu.

The War on Drugs w wywiadzie dla Eska ROCK

Wyjątkowy koncept album

Unspoken to jednak wciąż coś o wiele więcej niż samo brzmienie. Koncept album artysty porusza kwestię trudności komunikacyjnych, wskutek których ludzie nie mogą zabrać głosu w ważnych dla siebie sprawach. Tematem przewodnim płyty są słowa – przede wszystkim te niewypowiedziane lub z jakichś powodów nieusłyszane, o czym traktuje tytułowy utwór. To zwrócenie uwagi na ważny głos osób, które z różnych powodów nie są w stanie go zwerbalizować.

Do singla Unspoken powstał również wyjątkowy i — nomen omen — wymowny teledysk. Obraz przedstawia znieruchomiałą kobietę zamkniętą w czterech ścianach, którą obserwujemy zza szyby. Pod wpływem muzyki, budzą się w niej emocje, którym bohaterka finalnie daje ujście w zachwycający sposób.

Na wydawnictwie wybrzmiewają takie wątki, jak komunikacja przez muzykę (Music The Great Communicator), wolność słowa (Free Speech), trudność w werbalizacji własnych emocji (IDK) i innych, trudno uchwytnych rzeczy (Invisible czy Lost In Translation, nawiązujące do słynnego filmu Między słowami). W utworze Lied Ohne Worte artysta odwołał się także do słynnych Pieśni bez słów Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Swoim debiutem Skveee udowadnia, że najistotniejszym i najbardziej czytelnym przekaźnikiem komunikatów nie są słowa same w sobie, a właśnie emocje. Tych nie zabrakło na jego najnowszym albumie — Unspoken.