Rockowe brzmienia na Eurowizji 2023! Te zespoły warto znać!

i

Autor: Sander Koning/HOLLANDSE HOOGTE/East News Eurowizja 2023 - zespoły, prezentujące rockowe klimaty

Rockowe brzmienia na Eurowizji 2023! Te zespoły warto znać!

2023-05-09 9:42

Eurowizyjny tydzień właśnie wystartował! Jedno z najgłośniejszych muzycznych wydarzeń w Europie od lat przyciąga ogromne grono fanów muzyki i dobrej zabawy. Fani ciężkich brzmień nie mają czego dla siebie szukać na konkursie Eurowizji? Nie jest to prawda! W imprezie od lat biorą udział także przedstawiciele ciężkich brzmień - sprawdź ich tegorocznych przedstawicieli!

W niedzielę 7 maja, uroczystościami na turkusowym dywanie, oficjalnie rozpoczął się tydzień Eurowizyjny! W tym roku wydarzenie odbywa się w Wielkiej Brytanii, konkretnie na terenie Liverpoolu, gdzie już we wtorek 9 maja, odbędzie się pierwszy półfinał. Drugi natomiast, na którym zaprezentuje się Blanka, polska reprezentantka z utworem Solo, będzie miał miejsce dwa dni później, w czwartek 11 maja. Wielki finał za to przypada na sobotę 13 maja. 

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock

Rock i metal na Eurowizji

Dlaczego właściwie piszemy o Eurowizji na Esce ROCK? Po pierwsze, jesteśmy czujni i zwracamy uwagę także po prostu na to, co dzieje się w świecie ogólnie pojętej popkultury. Po drugie za to, na Eurowizji od kilku lat nie brakuje rockowych i metalowych brzmień - już w 2006 roku zwycięzcą imprezy został fiński zespół Lordi z przebojem Hard Rock Hallelujah. W 2021 roku zaś laureatem został zespół Måneskin, w tej samej edycji Finlandię reprezentowała kapela Blind Channel, łącząca w swoim brzmieniu elementy rocka, metalu, metalu alternatywnego i rapu. W ubiegłym roku zaś na scenie pojawił się zespół The Rasmus, który dotarł do wielkiego finału. Czy w tym roku fani Eurowizji i ciężkich brzmień znajdą coś dla siebie? Zdecydowanie tak! Sprawdźcie te zespoły!

Wild Youth

Wild Youth to powstały w 2016 roku irlandzki zespół, grający indie rocka. W preselekcjach formacja pokonała legendę post punka - Public Image Ltd. Grupa ma na koncie zaledwie jedną EP-kę, The Last Goodbye, wydaną w 2019 roku. Czy za sprawą utworu We Are One zespołowi uda się podbić światowy rynek? Są na to szanse!

Let 3

Let 3 to prawdziwa legenda Chorwackiego rocka, istniejąca od ponad 35 lat. Formacja cieszy się dużą popularnością szczególnie na terenie byłej Jugosławii i wyróżnia ją dość oryginalne i luźne podejście do gatunku. Zespół słynie z nietypowych występów na żywo. Tym bardziej warto sprawdzić, co zaprezentuje na eurowizyjnej scenie, na której pojawi się z numerem Mama ŠČ!

Piqued Jacks

Zespół Pique Jacks powstał w 2006 roku we Włoszech, a w tym roku reprezentować będzie San Marino. Zespół ma na koncie 3 EP-ki i cztery albumy studyjne, z czego najnowszy, Synchronizer, został wydany w 2021 roku. Formacja zaprezentuje się na Eurowizji z utworem Like An Animal.

Voyager

Voyager to powstały w 1999 roku w zachodniej Australii zespół, grający metal progresywny. Grupa cieszy się w tamtej części świata sporą popularnością, ma na koncie siedem płyt i będzie w tym roku reprezentować Australię z przebojowym utworem Promise. 

Lord of the Lost

Zespół został założony w 2007 roku przez wokalistę i frontmana Chrisa Harmsa. Debiutancki album Lord of the Lost, Fears, ukazał się w 2010 roku. W kolejnych latach formacja wydała kolejnych siedem krążków. Zespół reprezentuje na tegorocznej Eurowizji Niemcy i już uchodzi za jednego z najciekawszych reprezentantów!