Przebiśniegi

i

Autor: Materiały prasowe - fot. daszka

muzyczne nowości

Przebiśniegi zaskakują w nowym singlu! Zespół zaprasza w podróż na "Sawannę"!

2024-03-07 9:37

Po melancholijnych początkach w postaci „Ostatniego domu” i „Kierunku”, Przebiśniegi zaskakują taneczną „Sawanną”.

Zespół Przebiśniegi zadebiutował singlem „Ostatni dom”, historią rozgrywająca się na przedmieściach, w miejscu, do którego dostać można się jedyną kapryśną linią autobusową. „Kierunek” był z kolei wglądem w myśli bohaterów, włóczących się po mieście nocą i snujących rozważania dotyczące przyszłości. Teraz trio przemieszcza się na „Sawannę”, odkrywając bardziej słoneczne i pełne optymizmu miejsca.

Najnowszy singiel zespołu opowiada o wydobywaniu się z ciasnej sytuacji wprost na otwartą sawannę. Głównym motywem piosenki jest refren: „ja sobie radę dam”, czyli słowa kierowane do samego siebie, powtarzane jak mantra, bez żadnego konkretnego zaczepienia i odniesienia. – To w pewnym sensie nasze credo: bądź jak lew, pewien swego; stój w miejscu, gdy świat biegnie – mówią Przebiśniegi.

Muzycznie grupa opisuje wspomnianą podróż przez ciągłe nawarstwianie partii instrumentalnych. Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne pogłosy, przestrzenie, partie wokalne. Etniczny bit i bas obrastają brzmieniami jak liśćmi. Elektroniczna perkusja ustępuje miejsca akustycznemu zestawowi. A przez opowieść, jak zwykle, prowadzi trójgłos – też coraz bardziej skomplikowany.

Przebiśniegi zapewniają, że „Sawanna” to nie koniec niespodzianek:

10 nowych artystów, którzy udowadniają, że rock żyje i ma się świetnie

Przebiśniegi zapewniają, że „Sawanna” to nie koniec niespodzianek. – Podczas pracy nad piosenkami mieliśmy robocze założenie: na płycie jest strona klimatyczna, bliższa naturze i ta, którą łatwiej można skojarzyć z miastem. Znaczna część albumu opowiada o podróży między tymi dwiema sferami – „Sawanna” jest przykładem takiej piosenki. Z klubowego początku przechodzimy w nieco bardziej przestrzenny, parny finał – mówi zespół, zapraszając do dalszej obserwacji jego muzycznych poczynań i zapowiadając debiutancki album.

O zespole

Przebiśniegi – trio, jakiego brakowało na polskiej scenie muzycznej! Chociaż Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła poznali się dopiero na początku 2023 roku, w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Halama, gdzie zmarł Julian Tuwim i gdzie na ścianach można podziwiać oryginalne obrazy Witkacego, od razu między nimi zaiskrzyło. Już tamtego dnia przystąpili do pracy nad swoimi pierwszymi kompozycjami. 

Działalność Przebiśniegów to próba balansowania między tym, co oczywiste i tym, co zagmatwane, ubrana w brzmienia z pogranicza kilku gatunków: indie popu, rocka, synth popu, funku i disco. To wypadkowa trzech osobowości i ich osobistych inspiracji oraz hołd dla formacji z lat 60-tych. W zespole jest aż trzech wokalistów, co wyróżnia go na polskiej scenie muzycznej, tak samo jak charakterystyczne dla nich poetyckość i poczucie humoru.

Ich debiutancki singiel „Ostatni dom” zapewnił im sukces radiowy, przychylność dziennikarzy muzycznych i zainteresowanie ze strony słuchaczy (potwierdzili to uczestnicy Great September, którzy zareagowali entuzjastycznie na występ grupy). Zespół zakończył 2023 rok wyprzedanym koncertem premierowym w Warszawie. Obecnie trio przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu.