Muzyka rockowa lat 90-tych w Polsce. Dekada triumfu rodzimego rocka

2024-02-06 8:52

Można powiedzieć, że lata 90-te były kluczowe dla polskiego rocka. To właśnie w tej dekadzie pierwsze kroki na scenie stawiali artyści, artystki i grupy, którzy zdefiniowali te brzmienie na lata. W okresie tym swoje debiutanckie albumy wydali m.in. Kasia Kowalska, zespół Wilki, czy grupa O.N.A. - jakie jeszcze płyty z tego okresu mają dziś status kultowych? Sprawdź naszą galerię!

Lata 90-te okazały się być bardzo ważnym okresem w polskiej muzyce rockowej. To właśnie w tej dekadzie pojawiło się nowe pokolenie artystów i artystek, którzy na nowo zdefiniowali te brzmienie, zachowując przy tym inspirację korzeniami, tym najbardziej klasycznym rockiem. Co ciekawe, scenę w latach 90-tych przejęły kobiety, które albo stanęły na czele grup, albo postawiły na karierę solową, pokazując tym samym, że charyzma i wyczucie artystyczne nie są jedynie domeną muzycznych liderów. To właśnie w tej dekadzie powstały także zupełnie nowe wytwórnie muzyczne, które wypromowały nowych artystów. Lata 90-te to jednak nie tylko czas młodych - w okresie tym doszło do reaktywacji takich zespołów jak Perfect, Lady Pank, Republika czy Tilt.

Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska. Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!

Polska muzyka rockowa lat 90.

Polska muzyka rockowa lat 90-tych pokazała bardzo różnorodne brzmienie - od klasycznego rocka, przez punk, rock alternatywny, inspirację popem, a nawet britpopem. W dekadzie tej swoje płyty wydali i wydały m.in. Kasia Kowalska, grupy Kult T. Love, Urszula czy Edyta Bartosiewicz. Jakie jeszcze płyty z tego okresu zdefiniowały polski rock? Sprawdź naszą galerię na otwarcie artykułu!

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 90.? QUIZ dla fanów Kultu, Hey i T.Love

Pytanie 1 z 10
Ile płyt w składzie z Kubą Płuciszem nagrał zespół IRA?
Listen on Spreaker.