
10 polskich zespołów rockowych, których możesz nie znać, a warto!
Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska. Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!
Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska
Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!
Ira - “Mój dom” (1991)
Dojrzały brzmieniowo i tekstowo, utrzymany w hardrockowym klimacie, uznawany jest za jedną z najlepszych płyt klasycznego polskiego rocka.
Wilki - “Wilki” (1992)
Debiutancki album zespołu okazał się wielkim sukcesem, zarówno komercyjnym, jak i krytycznym. To z niego pochodzi utwór ‘Son of the Blue Sky’, który jest jedną z wizytówek grupy.
Hey - “Fire” (1993)
Pierwszy album zespołu, dziś wskazywany jest jako symbol młodej fali polskiego rocka, przyniósł takie klasyki, jak ‘Teksański’ czy ‘Moja i Twoja Nadzieja’. Jeden z najlepszych debiutów w polskiej historii muzyki.
T. Love - “Prymityw” (1994)
Czwarty album studyjny T. Love pokazał nieco zmienione brzmienie, w stosunku do poprzednich wydawnictw, mocno czerpiąc ze stylistyki punk rockowej. To właśnie na tym krążku znalazł się jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów grupy, ‘Bóg’.
Kasia Kowalska - “Gemini” (1994)
Debiutancki album solowy Kasi Kowalskiej, wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego, tylko udowodnił, że polski rock lat 90-tych należy do charyzmatycznych, utalentowanych i wrażliwych kobiet.
Edyta Bartosiewicz - “Szok’n’Show” (1995)
Trzeci album studyjny Edyty Bartosiewicz powtórzył sukces dwóch poprzednich płyt i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydawnictw wokalistki. ‘Szok’n’Show’ umiejętnie połączył brzmienie rocka i balladowego popu.
O.N.A. - “bzzzzz” (1996)
Drugi album studyjny zespołu okazał się być jego największym sukcesem, został także nagrodzony dwoma Fryderykami. To z tego krążka pochodzi numer Kiedy powiem sobie dość.
Urszula - “Biała droga” (1996)
Utrzymany w rockowej stylistyce album szybko zyskał miano multiplatynowej płyty, okazał się największym bestsellerem w karierze piosenkarki, osiągając nakład ponad 800 tys. egzemplarzy.
Kult - “Ostateczny krach systemu korporacji” (1998)
Wydany w 1998 roku album zadedykowany został tragicznie zmarłemu perkusiście Kultu, Andrzejowi Szymańczakowi. Na płytę złożyły się jedne z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu - ‘Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy’, ‘Gdy nie ma dzieci’, ‘Dziewczyna bez zęba na przedzie’ czy ‘Komu bije dzwon’.
Myslovitz - “Miłość w czasach popkultury” (1999)
Czwarty album studyjny Myslovitz był jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w rok po wydaniu. Jak żaden inny krążek z tej dekady pokazał brzmienie rocka alternatywnego, mocno inspirowanego britpopem. Obecnie wydawnictwo to wskazywane jest jako jedna z najlepszych płyt polskiego rocka.