Perełka znaleziona w archiwum Rock & Roll Hall of Fame! To wcześniej niewidziane nagranie z występu Led Zeppelin

i

Autor: LONDON FEATURES/LFI/Photoshot/REPORTER Niespodzianka dla fanów Led Zeppelin! Rzadkie nagranie już dostępne

muzyczne wiadomości

Perełka znaleziona w archiwum Rock & Roll Hall of Fame! To wcześniej niewidziane nagranie z występu Led Zeppelin

2024-04-19 11:45

Ostatnie miesiące są naprawdę dobrym czasem dla wszystkich fanów i fanek Led Zeppelin. Do sieci co i rusz trafiają niewidziane wcześniej nagrania z występów formacji z czasów, gdy ta znajdowała się na szczytach sławy. Teraz poznaliśmy kolejne, a te w swoich archiwach miało Rock & Roll Hall of Fame i przekazało jego kopię dla fanowskiej strony grupy.

Fani i fanki Led Zeppelin od lat mają tę wyjątkową możliwość otrzymywania dostępu do bardzo szczególnego rodzaju materiału. W serwisie YouTube aktywnie działa kanał "Speedy", prowadzony przez spadkobierców legendarnego fotografa Jima "Speedy' Kelly'ego i przez projekt Genesis Museum. To na nim właśnie dość regularnie i często pojawiają się niewidziane dotąd nagrania z koncertów formacji. Droga do ich publikacji nie jest jednak taka prosta, a często poprzedzona jest procesem produkcji, renowacji i synchronizacji materiału wizualnego z dźwiękiem.

Na YouTube działa również kanał "ledzepfilm", powiązany z jednym z największych źródeł informacji o grupie, portalem LedZepNews - tym razem to z inicjatywy tej właśnie strony światło dzienne ujrzał kolejny wyjątkowy materiał.

Led Zeppelin - najlepsze ciekawostki o albumie “Houses of the Holy”

Kolejne archiwalne nagranie Led Zeppelin już w sieci

Jak informuje sam portal, w 2018 roku fan Led Zeppelin, Don Andree, przekazał kopię stworzonego przez siebie nagrania, już zsynchronizowaną z dźwiękiem, do archiwum muzeum Rock & Roll Hall of Fame. Wideo przedstawia zespół podczas występu w Richfield Coliseum w Ohio w dniu 24 stycznia 1975 roku. Prowadzący portal zwrócili się do organizacji z prośbą o udostępnienie nagrania do celów badawczych, co też nastąpiło. Jak wskazuje LedZepNews, muzeum nie miało praw do materiału, a im zależało na jego udostępnienie. Prowadzącym portal udało się dotrzeć do samego Andree, który, jako autor nagrania, wyraził zgodę na umieszczenie go w sieci, dzięki czemu dziś każdy wielbiciel i każda wielbicielka Led Zeppelin mogą cieszyć się z możliwości oglądania nowego, rzadkiego wideo z występu legendy.

Opublikowany materiał trwa nieco ponad dziesięć minut, wskazuje on, że grupa wykonała podczas pokazu z 1975 roku takie klasyki, jak Rock And Roll, The Song Remains The Same, The Rain Song, No Quarter, How Many More Times i Stairway To Heaven. Sprawdź wideo poniżej!

Spróbuj się w quizie o Led Zeppelin:

Co wiesz o Led Zeppelin? Sprawdź się w quizie dla fanów legendarnego zespołu

Pytanie 1 z 10
W którym miesiącu grupa zagrała swój pierwszy koncert pod słynną nazwą?