Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów i fanek Led Zeppelin! Nieznany materiał wideo z koncertu z 1975 roku trafił do sieci

i

Autor: Universal Archive/UIG Art and History/East News Nieznane dotąd nagranie z koncertu Led Zeppelin trafiło do sieci

z historii rocka

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów i fanek Led Zeppelin! Nieznany materiał wideo z koncertu z 1975 roku trafił do sieci

2024-04-09 13:02

Fani i fanki Led Zeppelin zdecydowanie nie mają powodów do narzekania. Choć grupa nie funkcjonuje od ponad czterdziestu lat, to do sieci wciąż regularnie trafiają archiwalne materiały, fotografie czy nagrania z koncertów. Teraz w Internecie obejrzeć można właśnie szczególny zapis wideo z pokazu z 1975 roku!

Choć zespół Led Zeppelin ostatecznie zakończył działalność w grudniu 1983 roku, trzy miesiące po tragicznej i zdecydowanie przedwczesnej śmierci swojego perkusisty, Johna Bonhama, to legenda formacji wciąż jest niezwykle żywa. Na całym świecie działa zaangażowane grono fanów i fanek, którzy zajmują się m.in. restaurowaniem i wrzucaniem do sieci koncertowych nagrań grupy. W ciągu ostatnich lat dzięki takim działaniom dane nam było zapoznać się z naprawdę imponującą liczbą takich właśnie materiałów - a skarbiec wciąż jest ich pełny i co jakiś czas uchyla swoje drzwi.

Led Zeppelin - najlepsze ciekawostki o albumie “Houses of the Holy”

Nowe nagranie Led Zeppelin z lat 70. trafiło do sieci

Szczególnie aktywni pod względem przekazywania rzadkich materiałów pozostają spadkobiercy legendarnego fotografa  Jima "Speedy' Kelly'ego i Genesis Museum. To właśnie na kanał "Speedy" w serwisie YouTube trafiają nowe, nieznane wcześniej nagrania audio i wideo z koncertów Led Zeppelin. Teraz przyszedł czas na zapis koncertu, który miał miejsce w Montreal Forum w Kanadzie 6 lutego 1975 roku, a więc zaledwie na nieco ponad dwa tygodnie przed tym, jak światło dzienne ujrzał szósty album studyjny formacji, Physical Graffiti.

Za stworzenie wersji cyfrowej odpowiada wspomniane już wyżej Genesis Museum, a produkcją, renowacją i synchronizacją materiału wizualnego z dźwiękiem zajęli się odpowiednio ichnaton, Etienne i YouTuber LedZepFilm. Udostępniony materiał trwa aż 51 minut i jak wynika z oświadczenia osób, odpowiedzialnych za jego udostępnienie, najpewniej pojawi się więcej zapisów, właśnie z tego konkretnego pokazu. Poniżej setlista utworów, które słychać na nagraniu:

 1. Rock And Roll
 2. Sick Again
 3. Over The Hills And Far Away
 4. In My Time of Dying
 5. The Song Remains The Same
 6. The Rain Song
 7. Kashmir
 8. No Quarter
 9. Trampled Under Foot
 10. Moby Dick
 11. Dazed And Confused
 12. Stairway To Heaven

Spróbuj się w quizie o Led Zeppelin!

Co wiesz o Led Zeppelin? Sprawdź się w quizie dla fanów legendarnego zespołu

Pytanie 1 z 10
W którym miesiącu grupa zagrała swój pierwszy koncert pod słynną nazwą?