Muzyka stworzona na pogrzeb. Japoński kompozytor ułożył playlistę na swoje ostatnie pożegnanie

i

Autor: Yasushi Wada/Associated Press/East News Kompozytor stworzył playlistę na swój pogrzeb

Muzyka stworzona na pogrzeb. Japoński kompozytor ułożył playlistę na swoje ostatnie pożegnanie

2023-05-16 9:49

Ryuichi Sakamoto był jednym z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów, a także producentem muzycznym, aktorem i twórcą muzyki elektronicznej. Artysta zmarł 28 marca, przegrywając walkę z chorobą nowotworową. Okazuje się, że Sakamoto zajmował się muzyką do samego końca - artysta stworzył playlistę na swój pogrzeb.

Ryuichi Sakamoto karierę rozpoczął jeszcze jako uczeń uniwersytetu w latach 70. Początkowo działał jako muzyk sesyjny, aranżer i producent. Przełomem okazał się być dla niego rok 1978, kiedy to zaistniał jako współzałożyciel Yellow Magic Orchestra (YMO) - grupy, zajmującej się tworzeniem muzyki elektronicznej. Formacja osiągnęła sukces na rynku, a Sakamoto zajmował się także karierą solową. W 1983 roku zadebiutował jako aktor i kompozytor muzyki filmowej dla filmu Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence, w którym zagrał u boku Davida Bowie. W kolejnych latach Sakamoto stworzył także ścieżki dźwiękowe do takich produkcji, jak Ostatni cesarz, Wysokie obcasy, Jedwab czy Zjawa. Za swoją pracę nad Ostatnim cesarzem został nagrodzony Oscarem za Najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową.

Rockowe teledyski, wyreżyserowane przez słynnych filmowców

Playlista na pogrzeb

Ryuichi Sakamoto zmarł 28 marca b.r. Artysta przez lata zmagał się z chorobą nowotworową - w 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, w 2021 roku - okrężnicy. Informacja o śmierci kompozytora trafiła do opinii publicznej 2 kwietnia, już po pogrzebie. Okazuje się, że twórca skrupulatnie przygotował się na własne odejście, tworząc... playlistę, która została odtworzona podczas ceremonii pogrzebowej!

Playlista, zatytułowana "Funeral" trafiła właśnie na największe serwisy streamingowe, a udostępniły ją osoby, zajmujące się zarządzeniem spuścizną Sakamoto. Liczy sobie ona 33 ulubione utwory zmarłego.