Gitara Johna Lennona

i

Autor: zz/NDZ/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News

Aukcje

Legendarna gitara Johna Lennona została sprzedana. I to za kosmiczną kwotę!

Zaginiona, przed laty, akustyczna gitara należącą do Johna Lennona została właśnie sprzedana na aukcji. I to zdecydowanie za kosmiczną kwotę, o wiele większą niż przewidywano.

Legendarna gitara Johna Lennona sprzedana. Kwota zwala z nóg!

Zaginiona przed laty akustyczna gitara należącą do Johna Lennona została właśnie sprzedana. I to za naprawdę rekordową kwotę. Na wstępie przypomnijmy, że chodzi o dwunastostrunową gitarę firmy Framus (model Hootenanny), którą ostatnio, zupełnie przypadkowo, odnaleziono na strychu jednego z domów znajdujących się na obrzeżach Londynu.

Z instrumentu, w trakcie nagrań albumów "Help!" oraz "Rubber Soul", korzystało dwóch muzyków The Beatles. Oprócz Lennona, także George Harrison. Gitara później jednak zaginęła. Jak to możliwe? 

ESKA ROCK: Dzień, w którym The Beatles zagrali razem po raz ostatni. 55 lat od słynnego występu na dachu

W 1965 roku Lennon podarował ją Gordonowi Wallerowi z popowego duetu Peter and Gordon. Ten następnie oddał gitarę swojemu menadżerowi, który zabrał ją do siebie, wyrzucił na strych i... kompletnie o niej zapomniał. 

Tak jak jednak zostało wspomniane wcześniej: udało ją się odnaleźć w trakcie przeprowadzki. Błyskawicznie gitara Lennona trafiła na aukcję prowadzoną przez Julien’s Auctions. 

Wartość instrumentu oszacowano na ok. 800 tys. dolarów (czyli ponad 3 mln zł!). Gitara została jednak sprzedana za o wiele większą kwotę!

Zwycięzca aukcji wydał na nią aż 2,9 mln dolarów (ok. 11 mln złotych). Jak czytamy na stronie Julien's Auctions, jest to piąta najdrożej sprzedana gitara w historii. 

Dom aukcyjny w oficjalnym oświadczeniu dodał także, że anonimowy nabywca "sprawuje teraz pieczę nad kawałkiem duszy Lennona i namacalnym łącznikiem z twórczą energią, która przez niego przepływała i poruszyła życie milionów".

Przedstawiciele domu aukcyjnego porównywali zresztą odnalezienie tego instrumentu do odnalezienia zagubionego obrazu Picassa czy Rembrandta.  

Apple Music wybrał najlepsze albumy wszech czasów. Na liście nie zabrakło The Beatles: