Kurt Cobain był fanem hip-hopu! Jaki album tego gatunku cenił najbardziej?

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Chris Cuffaro Który hip-hopowy album Kurt Cobain lubił najbardziej?

Kurt Cobain był fanem hip-hopu! Płytę którego wykonawcy tego gatunku uważał za przełomową?

2024-02-20 9:41

Kurt Cobain do dziś pozostaje prawdziwą ikoną grunge'u, postacią, która natychmiast przychodzi na myśl, gdy słyszy się to słowo. Czy to oznacza, że muzyk ograniczał się w swoich gustach jedynie do cięższych brzmień? Zdecydowanie nie! Kurt był wielkim fanem hip-hopu, który też zaczął wkraczać na salony w latach 90.

Lata 90. były niesamowitym czasem, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co działo się wtedy na rynku muzycznym. Listy przebojów podbijały zespoły, grające grunge, równie dobrze miało się hard rockowe brzmienie, w wykonaniu chociażby Guns N' Roses, nie mniej działo się na scenie metalowej, a to za sprawą Metalliki, która wprowadziła thrash metal do mainstreamu. Ciężkie brzmienia to jednak nie wszystko - to właśnie w latach 90. triumf święcił pop w wydaniu Madonny, uznaje się także, że dekada ta to złoty okres hip-hopu, który wtedy jawił się jako gatunek innowacyjny, świeży, do tego ściśle łączący się z sytuacją społeczną w USA. 

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - zagranica

Hip-hopowy album, który Kurt Cobain nazwał jednym ze swoich ulubionych

Okazuje się, że wielkim fanem hip-hopu był też Kurt Cobain! Lider i frontman Nirvany szczególnie cenił tych wykonawców, którzy w swoich teksach poruszali ważne społeczne tematy, jak rasizm, uzależnienie od używek, klasizm, brutalność policji. W wywiadzie dla magazynu "Billboard" Kurt stwierdził, że rap to jeden z najbardziej szczerych gatunków, od czasu pojawienia się na świecie punk rocka. Muzyk krytykował jednak pojawiającą się w tekstach artystów hip-hopowych mizoginię. Który album z tego gatunku muzyk cenił najbardziej? Mowa o It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back grupy Public Enemy. 

Krążek ten ukazał się w 1988 roku i został zaplanowany jako hip-hopowy odpowiednik What 's Going On Marvina Gaye'a. Wydawnictwo doceniane jest przede wszystkich za wartościową lirykę, poruszającą tematy społeczno-polityczne. It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back uznawany jest za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych albumów wszech czasów.

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? Sprawdź galerię!