Mick Jagger otwarcie skomentował wykorzystywanie awatarów. Co o tym sądzi Keith Richards?

i

Autor: Materiały prasowe Stonesi jako awatary na scenie?!

Który artysta dał nazwę zespołowi The Rolling Stones? Odpowiedź nie jest taka oczywista!

2023-10-17 11:52

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego albumu The Rolling Stones. Panowie podzielą się ze światem zupełnie nowym, pierwszym od 18 lat autorskim materiałem. Nim jednak nadejdzie 20 października, cofnijmy się do korzeni - skąd się wzięła nazwa formacji? Zainspirował ją pewien artysta, a jego tożsamość nie jest wcale taka oczywista!

Już w piątek 20 października światło dzienne ujrzy najnowszy, niezwykle wyczekiwany album grupy The Rolling Stones. Panowie powracają z nowym, pierwszym od 18 lat, a więc od czasów A Bigger Bang, autorskim materiałem. Przed premierą formacja udostępniła światu dwie muzyczne zapowiedzi projektu: energetyczny, czysto rock and rollowy Angry i wspaniały, klimatyczny, mocno bluesowy Sweet Sounds of Heaven, w którym gościnnie udzielili się Lady Gaga i Stevie Wonder. Na cały nadchodzący Hackney Diamonds złoży się łącznie dwanaście kompozycji, w tym także wyniki współpracy z Eltonem Johnem, Paulem McCartneyem i byłym basistą Billem Wymanem.

The Rolling Stones - 5 ciekawostek o albumie “Goats Head Soup” | Jak dziś rockuje?

Kto zainspirował nazwę zespołu "The Rolling Stones"?

Nim jednak nadejdzie czas na nowości, cofnijmy się na chwilę do korzeni. Skąd właściwie formacja wzięła swoją nazwę? 

Opowiedział o tym w najnowszym wywiadzie dla Howarda Sterna Keith Richards. Muzyk został zapytany o to, czy fakt, iż Hackney Diamonds zamyka cover utworu Rollin' Stonewykonywanego w oryginale przez Muddy'ego Watersa, jest przypadkowy, czy ma jednak szczególne znaczenie. Gitarzysta przyznał, że nie mamy do czynienia z przypadkiem, a jest to rodzaj hołdu dla artysty, od którego to zespół wziął całą swoją nazwę.

Cała historia miała wyglądać tak, że Keith dzwonił do różnych organizatorów koncertów, a jeden z nich zapytał go o to, jak jego zespół się właściwie nazywa. Richards miał się wtedy spojrzeć na okładkę albumu Muddy'ego Watersa, a pierwszym utworem, który dostrzegł, był właśnie Rollin' Stone, dlatego też powiedział do słuchawki The Rolling Stones. Jest to o tyle ciekawe, że wciąż pojawiają się błędne wskazania, iż to Bob Dylan i jego utwór Like a Rolling Stone z 1965 roku zainspirował nazwę legendarnej formacji. Przypomnijmy, że w czasie premiery tej kompozycji, zespół istniał już od około trzech lat i miał na koncie debiutancki album.

Tak, i w ten sposób w pierwszej kolejności dostaliśmy nazwę zespołu. Kiedy zadzwoniłem i powiedziałem: "Mamy koncert”, a oni powiedzieli: "Jak się nazywacie?”, na podłodze leżała okładka albumu Muddy'ego, a pierwszym utworem był"„Rollin' Stone”. Powiedziałem: "The Rolling Stones”, ponieważ ta rozmowa telefoniczna była naprawdę kosztowna - opowiedział ze śmiechem Keith.