Kto jest autorem Every Breath You Take? Spór między Andym Summersem a Stingiem

i

Autor: Screen z YouTube/The Police Spór wokół klasyka grupy The Police

Kto jest autorem "Every Breath You Take"? Spór między Andym Summersem a Stingiem

2023-10-11 13:34

Zespół The Police cieszył się ogromną popularnością na całym świecie na przełomie lat 70. i 80. Formacja zyskała największe uznanie za sprawą, jak się okazało, swojego ostatniego albumu. To właśnie z "Synchronicity" pochodzi legendarny utwór "Every Breath You Take" - okazuje się, że jest on przedmiotem konfliktu między byłymi członkami formacji.

Zespół The Police rozpoczął swoją przygodę z rynkiem muzycznym z przytupem. Formacja wydała w ciągu pierwszych lat działalności cztery albumy, które ukazywały się co roku w latach 1978-1981. Po wydaniu Ghost in the Machine Panowie zrobili sobie nieco dłuższą przerwę, by już w 1983 roku wydać swój piąty - i jak się z czasem okazało - ostatni album, zatytułowany Synchronicity. Wydawnictwo okazało się być źródłem największego sukcesu The Police, zapewniło mu pięć nominacje do nagrody Grammy, w tym za Album Roku, które ostatecznie zamieniły się w trzy statuetki gramofonika, dotarło ono także na szczyt brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów i wskazywane jest jako kluczowe dla tzw. drugiej brytyjskiej inwazji. W tym roku, dokładnie czterdzieści lat po premierze, płyta została wybrana do zachowania w Krajowym Rejestrze Nagrań Stanów Zjednoczonych przez Bibliotekę Kongresu jako album "ważny kulturowo, historycznie lub estetycznie".

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Konflikt o wielki przebój

Z albumu wydanych zostało łącznie pięć singli, jednak to już pierwszy okazał się być kluczowy dla grupy. Mowa oczywiście o legendarnym już Every Breath You Take, który natychmiast stał się prawdziwą wizytówką formacji, uchodzi za jedną z najważniejszych kompozycji lat 80., a teledysk do której przekroczył w październiku 2022 roku magiczną barierę miliarda wyświetleń w serwisie YouTube. 

Choć to Sting uważany jest za autora kompozycji - otrzymał za nią nawet prestiżową nagrode Ivor Novello - to okazuje się, że cała sytuacja wcale nie jest taka oczywista. Wyraźnie powiedział o tym były gitarzysta i keyboardzista The Police, Andy Summers. W podcaście The Jeremy White Show muzyk został zapytany o kwestię autorstwa utworu i nawet nie starał się kryć irytacji odpowiadając na pytanie. Wyraźnie uważa się on za współautora słynnego Every Breath You Take.

Sprawa trafi do sądu?

Okazuje się, że Summers najprawdopodobniej ma plan, by dochodzić swoich racji na drodze prawnej! Choć muzyk nie chciał za bardzo zagłębiać się w całą kwestię, to mówi w podcaście:

Przyglądaj się mediom. Zobaczymy, co wydarzy się w przyszłym roku.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę lat 80.? Van Halen, Guns N' Roses, Metallica i inni

Pytanie 1 z 10
Który polski artysta stworzył okładkę albumu "British Steel" Judas Priest?