Imagine Dragons ukazują realia wojny w Ukrainie

i

Autor: Materiały prasowe Imagine Dragons z wyjątkowym wideo

Imagine Dragons ukazują realia wojny w Ukrainie

2023-05-12 13:51

Najnowszy teledysk (a raczej oparty na faktach krótkometrażowy film) do singla „Crushed” wspiera akcję humanitarną UNITED24 – organizację założoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zespół zachęca widzów i fanów do przekazywania darowizn na rzecz Ukrainy.

Wyreżyserowany przez Ty Arnolda teledysk „Crushed” opowiada prawdziwą historię 14-letniego chłopca o imieniu Sasza. Wojska rosyjskie okupowały jego wioskę przez pięć miesięcy. Mimo wyzwolenia spod rosyjskich sił, życie Saszy dosłownie legło w gruzach – jego dom, szkoła i cała okolica zostały zrównane z ziemią. Sasza przeżył ostrzał tylko dlatego, że ukrył się w podziemnym schronie. Klip przedstawia jego niewiarygodną historię i siłę, której nie powinno musieć mieć w sobie żadne dziecko. Teledysk kończy się ujęciem chłopca ze słowami: „Podobnie jak wielu, Sasza i jego rodzina mają nadzieję na odbudowę domu. Nadal tu są”.

Reżyser Ty Arnold i manager grupy Mac Reynolds zaprezentowali teledysk 5 maja podczas szczytu UNITED24 w Kijowie. Uznany zespół został ambasadorem UNITED24 na prośbę prezydenta Zełenskiego w lipcu zeszłego roku. Klip jest hołdem dla odwagi Ukrainy i sygnałem dla reszty świata, aby nie zaprzestawać pomocy ofiarom wojny. Utwór „Crushed” pochodzi z albumu „Mercury – Acts 1 & 2”.

Rockowe koncerty w 2023 roku - na te zespoły czekamy najbardziej!

Historia Saszy rozdziera serce, a to tylko jedna z tysięcy rodzin, które desperacko potrzebują pomocy. Nawet dziś jego rodzina jest pozbawiona elektryczności i innych podstawowych mediów. Mamy nadzieję, że ludzie rozważą przekazanie darowizny na rzecz UNITED24 i zabranie głosu w tej sprawie - komentuje Dan Reynolds.

Ostatnią zimę spędziłem w Ukrainie, dostarczając zaopatrzenie ludziom w potrzebie. Wiele z nich nadal było pod bezpośrednim ostrzałem artyleryjskim lub niedawno zostało wyzwolonych spod okupacji. Byłem w stałym kontakcie z zespołem, opowiadając im o tym, co widziałem, a oni szybko zaproponowali nagranie teledysku, który uchwyciłby emocje zwykłych Ukraińców cierpiących przez wojnę. Spodobał mi się ten pomysł – Imagine Dragons są bardzo zaangażowani w pomoc Ukrainie i czułem, że jest to okazja, aby pokazać światu, jak wojna wpłynęła na życie zwykłych ludzi. Podczas moich podróży spotkałem Saszę, młodego chłopca, który przetrwał miesiące ostrzału. Niedawno powrócił do rodzinnej wioski, ale zastał ją całkowicie zniszczoną. Ten klip tylko w niewielkim stopniu przedstawia to, czego doświadczył i czego tysiące Ukraińców doświadcza każdego dnia - wspomina Ty Arnold.

Droga do sławy Imagine Dragons

Laureaci nagrody Grammy mają długą, serdeczną więź ze swoją ukraińską publicznością. W 2018 roku po raz pierwszy odwiedzili Ukrainę: bilety na Stadion Olimpijski w Kijowie wyprzedały się w kilka dni. Grupa miała w planach powrócić do kraju 3 czerwca 2022, ale koncert został odwołany z powodu rosyjskiej inwazji. Artyści natychmiast odwołali także planowany występ w Federacji Rosyjskiej i zakazali wydawania tam swojej dyskografii. Dodatkowo amerykański zespół wspierał Ukrainę, występując na koncercie Save Ukraine. Podczas zeszłorocznej europejskiej trasy wokalista grupy, Dan Reynolds, rzadko był widziany bez ukraińskiej flagi – wielokrotnie dedykował Ukrainie piosenki.

Imagine Dragons mają na koncie ponad 66 mln sprzedanych egzemplarzy albumów, 55 mln sprzedanych utworów cyfrowych i ponad 110 mld streamów. Grupa okazała się najpopularniejszym zespołem rockowym minionej dekady, całkowicie przekształcając gatunek. Wszystkie rockowe kawałki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”.

Zespół powstał w 2009 roku i zaczynał kilkoma niezależnie wydanymi EP-kami, by następnie podpisać kontrakt z KIDinaKORNER/Interscope. W 2012 ukazała się EP-ka „Continued Silence”. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki pełnowymiarowy album grupy „Night Visions”. Krążek trafił na 2. miejsce Billboard 200, pokrył się 7x platyną i przyniósł im nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze rockowe wykonanie („Radioactive”), a sam singiel osiągnął diamentowy certyfikat sprzedaży. W 2015 przyszedł czas na „Smoke + Mirrors”, tym razem z debiutem na samym szczycie list sprzedaży w USA. W 2017 ukazał się „EVOLVE” (nominacja do Grammy), a rok później „ORIGINS”. W 2022 roku Imagine Dragons rozszerzyli świat „Mercury” o podwójny album „Mercury – Acts 1 & 2”, w tym singiel „Bones”.

Pomoc charytatywna nie jest im obca. Zespół zgromadził miliony na różne cele, w tym dla Tyler Robinson Foundation (fundacji zajmującej się leczeniem raka u dzieci) czy LOVELOUD Foundation, założonej przez frontmana Dana Reynoldsa fundacji na rzecz młodzieży LGBTQ+. W 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście mianował grupę ambasadorami UNITED24 w celu zbierania funduszy na pomoc humanitarną dla Ukrainy.