Hip-hopowcy wyparli rockmanów? Janusz Panasewicz omawia zjawisko i wskazuje, co ceni w rapie

i

Autor: AKPA Czy Janusz Panasewicz uważa, że hip-hop wyparł rocka?

wypowiedzi muzyków

Hip-hopowcy dziś jest jak rock? Janusz Panasewicz skomentował, czy raperzy wyparli rockmanów

2024-03-29 11:01

Muzycy rockowi nie mają dziś łatwo - szczególnie często pytani są obecnie o stan branży ciężkich brzmień, a te stale porównywane są i przeciwstawiane gatunkowi, który dziś cieszy się szczególną popularnością - mowa oczywiście o hip-hopie. Teraz o aspekt ten zapytany został Janusz Panasewicz. Okazuje się, że wokalista Lady Pank zauważa coś, co szczególnie ceni w rapie!

Rock święcił prawdziwe triumfy na światowym rynku przez około trzy dekady. Od lat jednak popularność ciężkich brzmień w mainstreamie i jego obecność na listach przebojów znacznie maleje. Dziś mówi się, że miejsce rocka w przestrzeni publicznej zajął hip hop, to przedstawiciele tego brzmienia są nazywani "współczesnymi gwiazdami rocka", a same ciężkie brzmienia wciąż przeciwstawiane są muzyce rapowej. Jakiś czas temu w jednym z wywiadów temat ten omówił Krzysiek Sokołowski z Nocnego Kochanka, niedługo potem padło na Janusza Panasewicza.

ZOBACZ TAKŻE: Krzysiek Sokołowski o współczesnym rocku

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Czy hip-hop wyparl muzykę rockową?

Wokalista zespołu Lady Pank jakiś czas temu był gościem programu "trójkąt", prowadzonego przez Gabi Drzewiecką i Agnieszkę Woźniak-Starak. Muzyk już na przysłowiowe "dzień dobry" został zapytany o to, czy zgadza się ze stwierdzeniem, że gwiazdy rocka zostały wyparte przez raperów. Muzyk zwrócił uwagę, że muzyka gitarowa była szczególnie popularna, zarówno w Polsce, jak i na świecie w ogóle, szczególnie w latach 80. i w początkach lat 90., kiedy to nosiła ona znamiona buntu i głosiła ważne społecznie sprawy. Panasewicz jest zdania, że następnie obszar ten przejęli raperzy, a rockmani zaczęli śpiewać już o innych sprawach, mniej istotnych z perspektywy społeczeństwa.

Według artysty, kluczowe okazały się być teksty, tak ważne w rapie, w tym gatunku będące niezwykle dosadne i zgadza się on z tym, że to rap dziś przejął w przestrzeni publicznej miejsce do mówienia o kwestiach istotnych. Janusz Panasewicz dodał, że to właśnie warstwę liryczną naprawdę ceni w hip-hopie, choć bliski jego sercu nadal jest szczególnie rock i jak mówi, uważnie śledzi on młode, współczesne grupy, zarówno ze sceny polskiej, jak i światowej.

Poniżej znajdziesz nasz wybór najważniejszych polskich albumów rockowych z lat 80.