Krzysiek Sokołowskio współczesnym zespole, który pokazuje młodym, jak teraz być rock and rollowcem

i

Autor: Materiały prasowe Krzysiek Sokołowski o współczesnym rynku muzycznym

Krzysiek Sokołowski o współczesnym zespole, który pokazuje młodym, jak teraz być rock and rollowcem

2024-01-09 12:41

W listopadzie 2024 roku światło dzienne ujrzał wyczekiwany solowy singiel Krzyśka Sokołowskiego z zespołu Nocny Kochanek. Muzyk powoli przygotowuje się do wydania swojego debiutanckiego, autorskiego albumu, który ukaże się już w styczniu. Pan piosenkarz już jednak udziela licznych wywiadów, a w jednym z nich padło pytanie o stan współczesnej sceny rockowo-metalowej.

Już od kilku miesięcy wiadomo było, że działający na co dzień w zespole Nocny Kochanek wokalista i autor tekstów Krzysiek Sokołowski pracuje nad swoim solowym albumem. Muzyk dość regularnie dzielił się postępami nad nagraniami w swoich social mediach, co i rusz zdradzał pewne szczegóły, jak tematykę, tytuł jednej z piosenek, współpracowników, aż w końcu podzielił się zdjęciami z Nowego Jorku, do którego udał się, by nakręcić klip do nadchodzącego singla. A ten w końcu, nareszcie nadszedł! W piątek 24 listopada Sokołowski zaprezentował klimatyczną kompozycję, zatytułowaną Kiedy powrócę, która jest równocześnie pierwszą oficjalną zapowiedzią jego solowego wydawnictwa. Płyta nosi tytuł Taki jak ja i ukaże się już w styczniu 2024 roku. Za wydanie płyty odpowiada e-muzyka, a w ramach jej promocji muzyk wyruszy w solową trasę koncertową.

ZOBACZ TAKŻE: Krzysiek Sokołowski ogłasza trasę "Alter Ego"!

Nocny Kochanek: wciąż więcej facetów chce, żebym się rozbierał. Ale to się zmienia / Mellina #26

Mając jakieś 20 lat, marzyłem o nagraniu płyty rockowo-metalowej z poważnymi tekstami po polsku. No dobra, początkowo myślałem wyłącznie o albumie metalowym — w tamtym czasie nie istniała dla mnie muzyka inna niż heavy metal. Po prawie 10 latach śmieszkowania, postanowiłem wrócić do mojego marzenia z dawnych czasów. Odkurzyłem swoje wybrane kompozycje odkładane do szuflady przez lata i spojrzałem na nie, mając nieco bardziej otwartą głowę - opowiada SOKOŁOWSKI.

Co z tym rockiem?

Przy okazji premiery muzyk zdążył już udzielić kilku wywiadów. Jeden z nich został przeprowadzony w ramach podcastu, prowadzonego przez Żurnalistę. W trwającej prawie dwie godziny rozmowie pada bardzo dużo interesujących treści, a te szczególnie ciekawe pojawiają się już na samym początku. Prowadzący zapytał Sokołowskiego o to, czy ten uważa, że rock albo metal są w stanie powrócić do czasów gdy przeżywały szczyty popularności. Wokalista mówi, że zauważył, że nasza kultura opiera się na powrotach określonych trendów i tyczy się to także muzyki. Co prawda mówi on, że młodzi najpewniej dziś traktują ostrzejsze brzmienie jako ciekawostkę, ale dzięki temu, że ta gdzieś się pojawia, odkrywają ją na nowo. Sokołowski nie ukrywa, że ciężko mu jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie, uznaje jednak, że rock i metal do dziś wyróżnia fakt użycia w nich żywych instrumentów i to właśnie ten fakt postrzega jak to, co może dziś szczególnie zainteresować młodych, bombardowanych zewsząd popem i hip-hopem, opartych na mechanicznym brzmieniu. Krzysiek zaznacza jednak, że zdarza mu się słuchać rapu i szczególnie ceni on kunszt tekstowy jego twórców i ich umiejętność do "nawijki". Muzyk zwrócił uwagę na to, że gust i uznanie dla zespołów, także w jego przypadku i wobec rockowo-metalowych klimatów, może zmieniać się z biegiem lat.

Kto daje dobry, muzyczny przykład młodym?

A czy muzyk widzi na współczesnym rynku kogoś: artystę, artystkę czy zespół, który daje nadzieję? Krzysiek mówi w wywiadzie, że jego zdaniem jest cała masa różnych grup, które on postrzega jako naprawdę dobre, ważne i które mają coś do powiedzenia. Sokołowski podał jako przykład Metallikę, prowadzący poprosił go jednak o wybór kogoś spośród młodszych przedstawicieli rynku, kto daje inne, świeższe spojrzenie na rocka i metal. Krzysiek zachęca jednak, by nie zapominać o Metallice, ale także o Iron Maiden, przyciskany jednak o wskazanie kogoś z przedstawicieli młodszego pokolenia rockowo-metalowego postawił na Måneskin, jako na formację, która potrafi dobrze grać konwencją, wizerunkiem, nie stawia na kicz w muzyce, a od legend sceny rockowej bierze to, co najlepsze. Wokalista jest zdania, że to właśnie włoska formacja, która od kilku lat podbija światowe sceny i listy przebojów, jest w stanie pokazać młodym ludziom, jak w obecnych czasach być rock and rollowcem i zdobyć popularność.

"Człowiek z metalu" - Krzysiek Sokołowski z autorską audycją w Esce ROCK!

Już w środę 11 stycznia wokalista zadebiutuje jako prowadzący w radiu Eska ROCK! Muzyk prowadzić będzie autorską audycję "Człowiek z metalu" - premiera programu będzie miała miejsce w każdą kolejną środę o godzinie 21:00 na antenie!