Formacja Ghost kopiuje Blue Öyster Cult? Jest odpowiedź gitarzysty amerykańskiego zespołu

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER, Wikimedia Commons/ Eric Meola, Columbia Records

Wiadomości

Formacja Ghost kopiuje Blue Öyster Cult? Jest odpowiedź gitarzysty amerykańskiego zespołu

Na przestrzeni lat formację Ghost nie raz porównywano do kultowego Blue Öyster Cult. Mówiono nawet, że mamy do czynienia z pewną kopią. Czy słusznie? Na ten temat postanowił się wypowiedzieć gitarzysta amerykańskiego zespołu.

Ghost to kopia Blue Öyster Cult? "Są punkty wspólne, ale jest to w porządku"

Szwedzka formacja Ghost, na której czele stoi Tobias Forge, w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością. W swojej muzyce łączą cięższe brzmienia z tymi bardziej popowymi. Trudno jednak jednoznacznie sklasyfikować twórczość zespołu. W sieci można np. przeczytać, że Ghost brzmi podobnie do kultowej formacji Blue Öyster Cult, która jest znana z takich utworów, jak m.in. "(Don't Fear) The Reaper" czy "Burnin' For You". 

– Uwielbiam Blue Öyster Cult, ale nie wywarli oni na mnie takiego wpływu, jak ludziom się wydaje. Zwłaszcza, że obecnie słucham ich częściej niż wtedy, kiedy Ghost powstawał. [...] Po prostu połączenie w zasadzie nieco bardziej konfrontacyjnego rocka i wokalu w stylu AOR sprawia, że ​​wszyscy myślą coś w stylu: "Ooo, to Blue Öyster Cult" – przyznał kiedyś, w wywiadzie dla portalu "Loudwire", Forge. Do tego tematu odniósł się także ostatnio Buck Dharma, gitarzysta, a także wokalista, wspomnianego amerykańskiego zespołu. 

Radio Eska Rock: 10 złotych myśli klasyków rocka. To ponadczasowe sentencje

Myślę, że podobieństwo istnieje w stopniu, które jest mile widziane. Uważam, że Ghost podąża własną ścieżką. Nie powiedziałbym, że nas kopiują. Są punkty wspólne, ale jest to w porządku – wyjaśnił w rozmowie z portalem "Ultimate Guitar". 

Nowy album Blue Öyster Cult na horyzoncie

Tymczasem formacja Blue Öyster Cult już niebawem wyda nowy album. Krążek zatytułowany "Ghost Stories" ukaże się na rynku 12 kwietnia. Będzie to już piętnasty studyjny krążek w dorobku tego zespołu i, jak zostało zapowiedziane, również ostatni. Znajdą się na nim piosenki pochodzące z bogatego archiwum, które zostały zmiksowane przy wsparciu sztucznej inteligencji.

Oto 10 najdziwaczniej zamaskowanych kapel: