Duxius

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Michał Żak

muzyczne nowości

Duxius powraca w stylu retro z singlem "Real Us"

2024-06-21 9:21

Duxius prezentuje swój najnowszy singiel Real Us. Utwór łączy współczesne brzmienia z energią polskiej muzyki alternatywnej lat 70. i 80.

Projekt Duxius odradza się w genialnej formie! Po świetnie przyjętym albumie Remanence z 2022 roku, na którym znalazły się takie single, jak Dziki Bez czy Daredevil, Edyta Rogowska-Żak intensywnie kontynuuje rozwój swojego solowego projektu, który nabiera tempa i wchodzi w kolejny etap. Artystka proponuje nową jakość na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, czego dowodem jest jej najnowszy singiel Real Us. To pierwszy z wielu singli utrzymanych w klimacie polish future retro — autorskiej koncepcji brzmienia łączącego współczesność z energią polskiej muzyki alternatywnej lat 70. i 80.

Real Us to manifest poszukiwania prawdy i wolności, a jego tekst przypomina słuchaczom i słuchaczkom o konieczności podejmowania odważnych decyzji zgodnie z własnymi ideałami. Artystka chce wzmocnić swoich odbiorców i odbiorczynie muzyką otwartą na różnorodność, indywidualność i wolność. Przez słowa: „We are looking for truth, all together as one” przypomina, że wszyscy chcemy szukać prawdy, będąc ze sobą w kontakcie i ciągłej wymianie doświadczeń.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Jestem osobą, która szuka prawdy w człowieku i w byciu razem. Jeśli coś nie jest do końca autentyczne, lubię to konfrontować. Konfrontacja zawsze pozwala mi dowiedzieć się czegoś więcej o człowieku, czy o grupie, z którą pracuję. Często konfrontuję się ze sobą, jeśli czuję, że w moim działaniu jest coś nieprawdziwego. To samo robię w sztuce. Konfrontuję się z moimi odczuciami, przeżyciami, bądź twórcą, czy osobami, z którymi tej sztuki doświadczam. Konfrontacja to słowo klucz w spotkaniu z tym, co prawdziwe – mówi Edyta Rogowska-Żak o swoim nowym singlu.

Wydźwięk utworu podkreślają elektryzujące gitarowe riffy przenoszące nas do świata westernów i pustynnych krajobrazów, podczas gdy klimatyczne dźwięki organów Hammonda przywołują tony duchowego gospelu. Real Us to muzyka regeneracji, która pozostawia z jednoczesnym poczuciem spełnienia i niedosytu.

O projekcie

Duxius to solowy projekt muzyczny Edyty Rogowskiej-Żak – kompozytorki, autorki tekstów, instrumentalistki oraz wokalistki mieszkającej w Berlinie. Artystka ma już na swoim koncie debiutancką EP-kę teraz twój ruch z 2021 roku oraz długogrający album Remanence, który ujrzał światło dzienne pod koniec 2022 roku.

Artystka pracuje nad serią singli, które mają zainaugurować nową erę pod nazwą polish future retro. Edyta pragnie stworzyć unikalny muzyczny świat, łącząc elementy swojej przeszłości i wszystko, co najlepsze w jej artystycznym rozwoju. To będzie baza do eksperymentów oraz nowoczesnego podejścia do narracji w szeroko pojętej muzyce pop.

Oto nasz wybór najważniejszych polskich płyt z lat 80.