Black Sabbath wynaleźli heavy metal? Tak twierdzi znany muzyk

i

Autor: Amy Harris/Invision/AP/East News/Notimex/The Grosby Group/EAST NEWS Brytyjski zespół to pionier heavy metalu?

wypowiedzi muzyków

Czy można stwierdzić, że Black Sabbath odkryli heavy metal? Tak twierdzi ten muzyk!

2024-05-03 9:36

Trudno zaprzeczyć twierdzeniu, że zespół Black Sabbath to prawdziwa legenda heavy metalu. Grupa często określana jest jako pionierska dla tego gatunku. Z tym stwierdzeniem jak najbardziej zgadza się muzyk z innej formacji, należącej do tzw. "Wielkiej Czwórki thrash metalu" - grupy Anthrax. Co jeszcze do powiedzenia na temat Black Sabbath miał Frank Bello?

Black Sabbath został założony w 1968 roku przez gitarzystę Tony'ego Iommi, perkusistę Billa Warda, basistę Geezera Butlera i wokalistę Ozzy'ego Osbourne'a. Grupa zadebiutowała w 1970 roku wydawnictwem zatytułowanym właśnie Black Sabbath, które do dziś określane jest mianem pierwszego heavy metalowego w historii muzyki. Płyta bardzo dobrze poradziła sobie na listach, ale pierwsze recenzje, jakie otrzymała od krytyków były zdecydowanie negatywne - zespół nazywano podróbką grupy Cream i wyśmiewano wręcz za nawiązania do okultyzmu i czarnej magii. Recepcja płyty zmieniła się z biegiem lat - dopiero z czasem krytycy docenili jej innowacyjność, charakter, mroczny i niepokojący klimat oraz riffy.

Co tam w środku gra? - Black Sabbath

Black Sabbath “wynaleźli” heavy metal?

Nic więc dziwnego, że dziś zwykło się nazywać ten zespół jako pionierski dla brzmienia heavy metalowego, bez którego gatunek ten nie miałby szansy zaistnieć w takiej formie, w jakiej znany jest obecnie. Sam Iommi wielokrotnie wspominał, że określenie ‘heavy metal’ było mu obce, gdy tworzył płytę, a sam postrzegał ten gatunek jako ‘heavy rock’. Współcześni muzycy grający heavy metal zgodnie twierdzą jednak, że to właśnie Black Sabbath jest kluczowy dla tego gatunku.

Frank Bello zgadza się z tym, że to Black Sabbath wynaleźli heavy metal

Frank Bello, wieloletni basista zespołu Anthrax, był ostatnio gościem w „The Mistress Carrie Podcast”. To właśnie tam basista został zapytany, czy zgadza się ze stwierdzeniem, że zespół Black Sabbath samodzielnie i nieumyślnie “wynalazł” gatunek muzyczny, dziś znany jako heavy metal. Dla muzyka odpowiedź była bardzo prosta:

Słuchaj, pytasz fana Black Sabbath . Oczywiście. Dla mnie tak właśnie jest. Posłuchaj albumu “Black Sabbath”. Dorastałem przy tej płycie, więc jak najbardziej twierdzę, że tak. Te piosenki nadal coś w sobie mają.. Jasne, każdy może wymienić kilka innych zespołów, tego typu wybory są bardzo subiektywne - przynajmniej dla mnie. Gra Tony’ego Iommiego - to była pierwsza tak ciężka gitara, jaką usłyszałem. Sposób, w jaki Geezer pracuje z rodzajem przesterowanego basu i te wspaniałe jazzowe linie basowe, to wszystko było świetne. Wyszedł z tego genialny, ciężki materiał. Więc dla mnie tak.

Zagłosuj w naszej sondzie: Czy uważasz, że Black Sabbath "wynaleźli" heavy metal?

Sonda
Czy uważasz, że Black Sabbath "wynaleźli" heavy metal?