Coldplay

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne nowości

Coldplay ustanawia nowe standardy, zapowiadając album "Moon Music". Płyta z recyklingu!

2024-06-18 8:38

Słynąca z innowacji i dbałości o środowisko grupa Coldplay ogłosiła właśnie nowy album zatytułowany "Moon Music". Płyta, która ukaże się 4 października, wykonana będzie z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Pierwszy singiel, "feelslikeimfallinginlove", poznamy już w najbliższy piątek, 21 czerwca. Coldplay premierowo wykonał utwór podczas wyprzedanego koncertu na stadionie Puskás w Budapeszcie.

Muzyka rockowa lat 2000. - Polska. Tych płyt słuchamy do dziś

Muzyka i recykling

Wraz z przełomowymi działaniami Coldplay w zakresie zrównoważonej produkcji i transportu podczas ich obecnej trasy koncertowej – która do tej pory wygenerowała 59% mniej emisji CO2 niż ich poprzednia trasa stadionowa – zespół dołożył wszelkich starań, aby fizyczne wydanie "Moon Music" było jak najbardziej ekologiczne.

W ten sposób, grupa przygotowała pierwszy na świecie album w formacie 140g EcoRecord rPET LP. Każdy z egzemplarzy zawiera materiał z 9 przetworzonych plastikowych butelek PET odzyskanych z odpadów pokonsumenckich. Zapobiegnie to produkcji ponad 25 ton metrycznych nowego plastiku i zapewni 85% redukcję emisji CO2 w porównaniu z procesem produkcji tradycyjnego 140-gramowego winylu.

Ponadto, muzycy współpracowali z wieloletnimi partnerami The Ocean Cleanup, aby stworzyć nowy format: Notebook Edition EcoRecord rPET LP. Tworząc rPET dla tego wydawnictwa wykorzystano 70% plastiku rzecznego, wyłowionego przez The Ocean Cleanup z Rio Las Vacas w Gwatemali, co zapobiegło dotarciu plastiku do Zatoki Honduraskiej i Oceanu Atlantyckiego.

Edycja CD "Moon Music" to także pierwsza na świecie płyta kompaktowa EcoCD, stworzona w 90% z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, również pozyskanego z odpadów pokonsumenckich. Zapewni to co najmniej 78% redukcję emisji CO2 i pozwoli uniknąć produkcji ponad pięciu ton metrycznych nowego plastiku.

W celu zmniejszenia ilości odpadów, pierwsza edycja "Moon Music" (zarówno EcoRecord rPET LP, jak i EcoCD) będzie ściśle limitowana i wyprodukowana w wyższej specyfikacji niż jakiekolwiek przyszłe edycje. Wszystkie produkty z pierwszej edycji EcoRecord rPET LP będą numerowane.

"Moon Music" to pierwszy album Coldplay od czasu "Music Of The Spheres" z 2021 roku, z którego pochodził przebój "My Universe" nagrany z BTS. Płyta, nominowana do Grammy, zgromadził już ponad cztery miliardy streamów.

Premiera albumu 4 października.

Oto 5 ciekawostek o albumie “Jagged Little Pill” Alanis Morissette: