Coldplay

i

Autor: Materiały prasowe

co dalej?!

Coldplay jednym z headlinerów Glastonbury! Zespół w przyszłym roku wyda… ostatni album?!

2024-03-15 11:54

Przez lata działalności na rynku, zespół Coldplay wyrósł na jednego z najważniejszych z pogranicza popu, indie rocka, rocka alternatywnego i post britpopu. Formacja ma już na koncie dziewięć albumów i wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku ukaże się... ten ostatni w jej karierze! Nim jednak do tego dojdzie, grupa ogłoszona została jednym z headlinerów tegorocznego Glastonbury!

Zespół Coldplay powstał w 1997 roku i udało mu się odnieść komercyjny i krytyczny sukces już za sprawą debiutanckiego albumu. To właśnie z krążka Parachutes pochodzi przełomowy singiel Yellow, sama płyta zaś zapewniła grupie nagrody Brit Awards, Grammy i nominację do prestiżowego Mercury Prize. Kolejne lata przyniosły kolejne, kultowe dziś, wydawnictwa i ogromne światowe sukcesy, dzięki którym Coldplay obecnie postrzegany jest jako jeden z najważniejszych współczesnych zespołów

Muzyka rockowa lat 2000. - zagranica. Jakie albumy zdefiniowały ten okres?

Co dalej z Coldplay?

Ostatni, jak dotąd, album studyjny formacji to Music of the Spheres z października 2021 roku, który był nominowany do nagrody Grammy w kategoriach Album roku i Najlepszy wokalny album pop. Okazuje się, że wydawnictwo to może zapisać się w historii Coldplay jako jedno z ostatnich w całej dyskografii formacji!

W czwartek 14 marca organizatorzy Glastonbury ujawnili cały skład festiwalu. Jednym z headlinerów tegorocznej edycji jest właśnie Coldplay, choć grupa nie wydała w ostatnim czasie żadnej nowej muzyki. Przy okazji tych wieści pojawiły się pogłoski, że coś jest na rzeczy, a do tego, że pokaz na Glastonbury będzie ostatnim tak dużym występem formacji przed tym, co ta planuje zrobić w przyszłym roku.

Już w 2021 roku Chris Martin w rozmowie z Jo Wiley, zdradził, że najprawdopodobniej w 2025 roku ukaże się ostatni album studyjny jego formacji! Ciągnąc wątek muzyk powiedział, że zespół chce do tego momentu wydać trzy płyty (wliczając już Music of the Spheres, kolejno pojawiły się plotki o płycie, która byłaby niejako musicalem). Muzyk zapewnił, że zespół najpewniej będzie jeszcze coś robił po tym momencie, jednak to właśnie na przyszłorocznym wydawnictwie zamknąć się ma jego oficjalna dyskografia. Po wydaniu tego projektu grupa miałaby wyruszyć w trasę koncertową - a co dalej? Nie jest to jasne, a póki co żadnej z muzyków Coldplay nie wrócił do tego tematu.

Sprawdź poniżej nasz wybór najważniejszych zagranicznych krążków z lat 2000.