zestawienia

Brain May - oto utwory Queen, za które odpowiada gitarzysta. To legendarne kompozycje!

2024-05-14 14:25

Brian May uznawany jest dziś za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Muzyk jest obecny na scenie już od prawie sześćdziesięciu lat, nadal aktywnie występuje na scenie i tworzy nową muzykę. May najbardziej znany jest ze swojej działalności w legendarnym zespole Queen, który założył pod koniec lat ‘60. Gitarzysta jest autorem wielu największych hitów legendarnej grupy - które kultowe utwory stworzył Brian May? Sprawdź w naszej galerii!

Brian May urodził się 19 lipca 1947 roku w Anglii. Przyszły gitarzysta już od najmłodszych lat interesował się muzyką - swój pierwszy zespół założył w wieku zaledwie 11 lat. May nie zaniedbał jednak nauki na rzecz pasji - sprawdzał się przede wszystkim w naukach ścisłych, jak matematyka stosowana i fizyka, którą następnie studiował. Brian ukończył naukę z wyróżnieniem i otrzymał nawet propozycję pracy w legendarnym Obserwatorium Jodrell Bank - May jednak odmówił, ponieważ chciał dużo bardziej zaangażować się w działalność raczkującego wtedy zespołu Smile.

Na czym polega wyjątkowość gitary w "Bohemian Rhapsody" Queen?

Queen - historia zespołu

May założył Smile w 1968 roku. Początkowo w skład grupy wchodzili wokalista Tim Staffell i perkusista Roger Taylor, jednak już w 1970 roku Staffell zdecydował się opuścić zespół - na jego miejsce już czekał wielki fan Smile - Freddie Bulsara, który z czasem przyjął pseudonim Freddie Mercury, rok później do Panów dołączył basista John Deacon, a formacja zmieniła nazwę na Queen. W 1973 roku zespół wydał swój pierwszy album studyjny, który od razu zwrócił na muzyków uwagę opinii publicznej - reszta jest historią. W ciągu swojej ponad dwudziestoletniej historii, do momentu śmierci Mercury’ego, Queen stał się jednym z najpopularniejszych zespołów na świecie, tworzącym genialną, ponadczasową muzykę, łączącą w sobie brzmienia rocka progresywnego, heavy metalu, hard rocka, opery i popu. Grupa wniosła niezaprzeczalny wkład w historię muzyki, a na inspirację nią wskazuje wiele artystów m.in. Judas Priest, Iron Maiden, Radiohead, The Cult czy Muse. Utwór Bohemina Rhapsody do dziś określany jest jako jeden z najznamienitszych, które kiedykolwiek ujrzały światło dzienne.

Kariera solowa Briana Maya

Bez Briana Maya - założyciela, gitarzysty, twórcy, wizjonera, nie byłoby Queen. Muzyk jednak nie skupiał się tylko i wyłącznie na działalności w macierzystym zespole. Gitarzysta wspomógł rozwój kariery wielu innych artystów i artystek oraz prowadził działalność solową. Jego pierwszy album, zatytułowany Back to the Light, ukazał się w 1980 roku. Muzyk ma obecnie na koncie trzy solowe płyty.

Utwory, które Brian May napisał dla Queen!

Choć to Freddiego postrzega się jako głównego autora najważniejszych piosenek Queen, to Brian May ma na swoim koncie nie mniej kultowych utworów grupy. Za którymi kompozycjami stoi gitarzysta? Sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu!

ZOBACZ TAKŻE: Dzień, w którym zespół Queen zawładnął Stadionem Wembley

Poniżej spróbuj się w quizie o Queen:

Queen - jak dobrze znasz historię legendarnego zespołu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W ramach prac nad jakim albumem został nagrany najnowszy singiel grupy, "Face It Alone"?
Listen on Spreaker.