boygenius debiutuje albumem the record. Płyta zbiera świetne recenzje!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Shervin Lainez Trio boygenius debiutuje z „the record”

boygenius debiutuje albumem "the record". Płyta zbiera świetne recenzje!

2023-03-31 13:49

Uznane trio boygenius (Julien Baker, Phoebe Bridgers, Lucy Dacus) prezentuje debiutancki album „the record” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Kristen Stewart, „boygenius: the film”. Na „the record” boygenius wywołuje coś bliskiego efektowi sejsmicznemu. Ambitna, niepodrabialna płyta. boygenius wstrząsną nią rynek – czytamy w jednej z licznych pięciogwiazdkowych recenzji dzieła.

„the film” skupia się na trzech pierwszych singlach z płyty – „$20”, „Emily I’m Sorry” i „True Blue”. Światowa premiera filmu odbyła się za pośrednictwem MTV oraz billboardów Paramount na nowojorskim Times Square. Zespół pojawił się na oficjalnym pokazie i Q&A w El Rey Theatre w Los Angeles.

„the film” powstał w reżyserii nominowanej do Oscara aktorki i reżyserki Kristen Stewart. Trzy różnorodne scenerie podkreślają intymną więź łączącą trio.

Rok boygenius

boygenius ogłosiły swój wyczekiwany debiutancki album „the record” w styczniu 2023 i trafiły na nagłówki na całym świecie za sprawą okładki magazynu „Rolling Stone”, na której artystki oddały hołd Nirvanie.

W sobotę 15 i 22 kwietnia dziewczyny wystąpią na tegorocznej Coachelli, będą także gwiazdami inauguracyjnej serii koncertów „Re:Set”. Niedawno zespół zapowiedział również letnią trasę koncertową po Ameryce Północnej. W ramach supportu na poszczególnych przystankach wystąpią Carly Rae Jepsen, Broken Social Scene, Bartees Strange, Claud i Illuminati Hotties. W Europie towarzyszyć im będą MUNA oraz Ethel Cain.

Najlepsze wokalistki rockowe - zagranica

Kim są boygenius?

Supergrupa boygenius powstała podczas road tripu w Północnej Kalifornii. Phoebe poprosiła Julien i Lucy, by wysłuchały bardzo ważnej piosenki, wcisnęła „play” i wjechała na autostradę w niewłaściwym kierunku. To był utwór „Trapeze Swinger” Iron & Wine, w którym zmarła osoba mówi żywym, jak chce być zapamiętana. Po prostu nie wypadało przerwać tego 10-minutowego odsłuchu. W związku z tym biegiem wydarzeń, „Trapeze Swinger” wydłużyło wycieczkę dziewczyn o całą godzinę. Phoebe czuła się jak idiotka. Lucy zamieniła tę przygodę w piosenkę zatytułowaną „Leonard Cohen”.

Historia „the record” rozpoczyna się w czerwcu 2020. Tydzień po premierze albumu „Punisher”, Phoebe wysłała do Lucy i Julien demo „Emily I’m Sorry” i zapytała: czy możemy znowu zostać zespołem? Było to ponowne zejście tria po wydaniu w 2018 „boygenius EP”. Każda z nich miała obawy, by być pierwszą, która zada to pytanie – wymagało to w końcu wielkiego nakładu czasu ze wszystkich trzech stron. Jednak, gdy temat powrócił, Julien stworzyła współdzielony folder w Google Drive opatrzony nazwą „dare I say it?”, czyli „mogę to powiedzieć?” i tam zaczęły trafiać pomysły na wspólne nagrania.

Historia "the record"

„the record” opowiada o ponownym uchwyceniu radości – po tym, wydawałoby się, zmarnowanym czasie, który okazuje się nie być najważniejszy. Julien napisała „$20”, gdy zorientowała się, że jedyne, czego pragnie do zespołu, to Więcej Pokręconych Riffów. Trio poczuło podobną iskrę, która powstaje, gdy zaczynasz naukę gry, gdy powstają twoje pierwsze pokręcone riffy, gdy tworzysz muzykę z przyjaciółmi bez powodu i bez celu. Dlaczego brak celu i powodu jest czasami o wiele lepszy niż powody i cele?

„the record” opowiada o znalezieniu czasu oraz odszukaniu nowych sposobów na zarejestrowanie wspomnień. Otwierający płytę „Without You Without Them” zaczyna się od miejsca, w którym zakończyła się EP-ka, czyli „Ketchum, ID”. To piosenka o początkach tam, gdzie kończy się coś innego, o wszystkich, którzy byli kiedyś i pomogli ukształtować obecną/obecnego ciebie. Lucy śpiewała ten utwór od lat, kiedy myła naczynia. Powracający motyw: to, co widzimy i wiemy o sobie nawzajem, to skrawek olbrzymiej góry lodowej, która zmienia się wraz z czasem. W skali historycznej oznacza to, że twoja osobowość ukształtowała się przez setki lat, przez ludzi, których nigdy nie poznasz. W skali ludzkiej, to, kim jesteś, ciągle jest odkrywane na nowo, wraz z biegiem twojego życia, przez ludzi, którzy są uważnymi obserwatorami. Historia traci swoją tajemnicę. (Lucy: - Pociesza mnie wiedza, że będę znała was przez długi czas i będę mogła zobaczyć różne oblicza osób, którymi jesteście). Prawda jest ujawniana w czasie i nieustannie się zmienia: motyw przewodni „True Blue”. Łączy się i rozprasza, jak formacje planetarne.

Trio nagrywało płytę w styczniu 2022 w Shangri-La w Malibu. Sesje odbywały się codziennie i trwały 10 godzin, przez miesiąc. Nikt nie kwestionował grafiku. (Julien: - Chociaż tyle, że każda z nas jest tym samym typem wariatki. Diagram Venna stykał się w pozycji „codziennie przez miesiąc”). W pewnym momencie Julien spanikowała, bo „Emily I’m Sorry” nie miało tysiąca gitarowych warstw. Lucy pocieszała ją, mówiąc, by się nie martwiła, bo Phoebe na pewno przerobi tę piosenkę jeszcze z tysiąc razy. Dziewczyny z boygenius wzajemnie uspokajały swoje nerwice. Już po powrocie, Julien nagrała tysiąc ścieżek gitarowych i wysłała je mailem do Catherine Marks, współproducentki, z którą Phoebe nagrywała ponownie „Revolution 0” oraz zmieniła słowa w ostatniej chwili. „Odstawiła Flauberta”, jak przyznają koleżanki z zespołu (Julien: - To idealny opis sytuacji, Flaubert to mój człowiek).