Bohemian Rhapsody to najlepszy utwór Queen? Nie dla Freddiego Mercury’ego - muzyk miał innego faworyta!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Simon Fowler Który utwór Queen Freddie Mercury uważał za najlepszy?

z historii rocka

"Bohemian Rhapsody" to najlepszy utwór Queen? Freddie Mercury stawiał na zupełnie inną kompozycję!

2024-05-01 8:37

Choć zespół Queen ma na swoim koncie wiele zupełnie nieśmiertelnych przebojów, to z pewnością tym najważniejszym pozostaje od lat utwór "Bohemian Rhapsody". Wielu uważa tę właśnie kompozycję za jeden z najważniejszych i największych utworów rockowych wszech czasów. Okazuje się, że sam Freddie Mercury miał zupełnie innego faworyta na ten tytuł!

Zespół Queen zaistniał w 1970 roku, a jego debiutancki album, zatytułowany po prostu eponimem, ujrzał światło dzienne trzy lata później. Grupa szybko zwróciła na siebie uwagę słuchaczy i krytyków, kluczowy dla jej pozycji okazał się być jednak czwarta płyta. Mowa o legendarnym już A Night at the Opera, który ukazał się w listopadzie 1975 roku. Wydawnictwo dotarło na szczyt brytyjskiej listy przebojów i spędziło na tej pozycji kolejne cztery tygodnie, projekt ten stał się także pierwszym w karierze Queen, który pokrył się platyną w USA. 

Jako pierwszy singiel z albumu wydany został utwór, zatytułowany Bohemian Rhapsody. Kompozycja trwa, imponujące jak na lata 70., prawie sześć minut (dokładnie 5:55), jednak udało się jej osiągnąć ogromny sukces na całym świecie. Dziś hymn ten cieszy się mianem pierwszego w karierze Queen, który dotarł na szczyt w Wielkiej Brytanii, uznawany jest za najpopularniejszy w karierze zespołu. Wielu uważa także Bohemian Rhapsody za jeden z najważniejszych rockowych utworów wszech czasów.

ZOBACZ TAKŻE: W tym utworze Queen jest idealne gitarowe solo?

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Oto najlepszy utwór Queen dla Freddiego Mercury'ego

A jakie zdanie na ten temat miał sam zainteresowany, główny autor Bohemian Rhapsody? Freddie Mercury nigdy nie krył dumy z tej kompozycji i zdawał sobie sprawę z jej wagi. Okazuje się jednak, że zupełnie inny utwór uważał za najważniejszy i najlepszy w dyskografii Queen. O który chodzi?

Wywiadu dla stacji radiowej Greatest Hits Radio udzielił dawny technik Queen i autor książki Queen Uncovered, Peter Hince. Opowiedział on nieco więcej o procesie nagrań Bohemian Rhapsody, powiedział też, że jest zdania, że to charakterystyczny teledysk do kompozycji miał duży wpływ na jej popularność. Hince docenił innowacyjność utworu, zaznaczył, że ma on ogromne znaczenie emocjonalne dla fanów Queen, jednak, jak stwierdził, sam Freddie postrzegał jako najlepszy utwór Queen inny niezaprzeczalny klasyk - Somebody to Love. Wokalista miał twierdzić, że jest to dużo lepszy przykład czystej sztuki pisania piosenek.

…Freddie właściwie powiedział kiedyś, że "Somebody To Love" to lepszy utwór niż "Bohemian Rhapsody". Uważał, że był lepszy pod względem kompozytorskim - padło w wywiadzie.

Oto ciekawostki o solowym albumie Freddiego Mercury'ego: