zestawienia

Bob Dylan - oto najlepsze covery kompozycji artysty. Kogo zainspirował laureat Nobla?

2024-05-21 9:15

Bob Dylan to jeden z najsłynniejszych artystów muzycznych. Bard jest obecny na światowej scenie muzycznej już od ponad sześćdziesięciu lat. Przez ten cały czas artysta nagrał trzydzieści dziewięć albumów studyjnych, napisał wiele hymnów, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, był nominowany do Oscara i Złotego Globu i co najważniejsze jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Muzyk i twórca od lat inspiruje innych artystów, którzy bardzo chętnie sięgają po jego twórczość - poniżej prezentujemy wam 8 najlepszych, naszym zdaniem, coverów jego klasycznych utworów.

Bob Dylan urodził się dokładnie 24 maja 1942 roku jako Robert Allen Zimmerman. Muzyka towarzyszyła mu już od najmłodszych lat, zmieniały się tylko jej gatunki - od bluesa i country aż do rock and rolla. Przyszły muzyk światowej sławy założył swoje pierwsze zespoły już w szkole, karierę na prawdziwą skalę rozpoczął w 1962 roku, wraz z wydaniem debiutanckiego albumu. Jednak to dopiero kolejne płyty - The Freewheelin' Bob Dylan, The Times They Are a-Changin', zapewniły mu status obiecującego wokalisty i autora tekstów. Wszystko to za sprawą jego pieśni, które wprost odwoływały się do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i utrzymywane były w duchu kontrkulturowych nastrojów lat ‘60 i ‘70. W kolejnych latach Bob Dylan zyskał opinię jednego z najlepszych artystów i autorów piosenek na świecie, a droga twórcza doprowadziła go aż do uzyskania w 2016 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W ciągu całej swojej kariery artysta wydał aż trzydzieści dziewięć albumów solowych, z czego ostatni, Rough and Rowdy Ways, ukazał się w 2020 roku i dotarł do pierwszego miejsca w Wielkiej Brytanii oraz drugiego w USA.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

8 najlepszych coverów piosenek Boba Dylana

Artysta od lat przełamuje bariery, wzbudza uznanie i zainteresowanie. Jako kompozytor i co najważniejsze nagrodzony Noblem pisarz, jest inspiracją dla innych muzyków, którzy chętnie sięgają po jego piosenki, by nadać im własnego charakteru, umieścić w innych realiach społecznych, co pokazuje, że twórczość Boba Dylana jest uniwersalna i ponadczasowa. W galerii na samej górze przedstawiamy wam osiem najlepszych, naszym zdaniem, coverów piosenek artysty.

Zagłosuj w naszej sondzie: Lubisz twórczość Boba Dylana?

Sonda
Lubisz twórczość Boba Dylana?
Listen on Spreaker.