Billie Joe Armstrong zmienia tekst w klasyku Green Day! “I'm not a part of the MAGA agenda”

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Emmie America Zmiana tekstu w "American Idiot" Green Day

Billie Joe Armstrong zmienia tekst w klasyku Green Day! “I'm not a part of the MAGA agenda”

2024-01-03 13:01

Ten rok zapowiada się na szczególnie pracowity dla Green Day. Już dosłownie na dniach światło dzienne ujrzy najnowszy album formacji, wyruszy ona także w trasę koncertową, na której świętować będzie też jubileusze swoich przełomowych "Dookie" i "American Idiot". Ostatni ze wspomnianych krążków obecnie jest na ustach wielu, a to ze względu na pewne sylwestrowe zdarzenie.

Już jesienią 2023 roku stało się jasne, że zespół Green Day ma sporo planów na nowy rok. Formacja po miesiącach plotek oficjalnie potwierdziła premierę swojego najnowszego, pierwszego od czterech lat albumu. Krążek Saviors ukaże się się za chwilę, dokładnie 19 stycznia, do tej pory promują go trzy single; The American Dream Is Killing Me, Look Ma, No Brains! i najnowszy, Dilemma. Promocji projektu towarzyszyć będzie także oczywiście trasa koncertowa, a kapela będzie na niej świętować również okrągłe premiery swoich zupełnie kluczowych i przełomowych płyt: 30-lecie Dookie i 20-lecie American Idiot. O tym, że na pokazach nie zabraknie klasyków z obu tych płyt przekonali się już uczestnicy pokazu Green Day w ramach sylwestrowego show "New Year’s Rockin Eve".

Green Day - 5 ciekawostek o albumie "American Idiot" | Jak dziś rockuje?

Zmiana tekstu w "American Idiot"

Na setliście tego występu nie zabrakło także kawałka tytułowego z siódmego albumu Green Day. Billie Joe Armstrong postanowił jednak nieco uwspółcześnić tekst American Idiot tak, by pasował on do obecnej sytuacji w Ameryce. Chodzi konkretnie o zbliżające się tegoroczne wybory prezydenckie w których to kandydatem partii republikańskiej najprawdopodobniej zostanie były prezydent USA, niezwykle kontrowersyjna postać - Donald Trump. Hasłem biznesmena i przedsiębiorcy w wyborach w 2016 roku był slogan "Make America Great Again", a to przełożyło się wręcz na powstanie nieformalnej organizacji zwolenników Trumpa, wobec których stosuje się niekiedy określenie "MAGA Nation".

To właśnie w takie osoby uderzył Armstrong podczas podczas sylwestrowego pokazu, zmieniając w American Idiot wers: "I'm not a part of a redneck agenda" na "I'm not a part of the MAGA agenda". Oczywiście gest muzyka spotkał się już z ostrą krytyką zwolenników Trumpa, swoje trzy grosze do sprawy dorzucił także Elon Musk. Green Day nigdy nie ukrywał swojej niechęci do amerykańskiej osobowości - kapela wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat dawała temu wyraz podczas swoich występów - już w 2016 roku na gali rozdania nagród American Music Awards podczas wykonywania numeru Bang Bang, wokalista skandował do publiczności: "No Trump, no KKK, no fascist USA".

Zobacz nagranie z sylwestrowego wykonania American Idiot poniżej.