BAT na wynajmujących mieszkania. Szykują się zmiany. Lepiej szykujcie portfele!

i

Autor: Pixaby BAT na wynajmujących mieszkania. Szykują się zmiany. Lepiej szykujcie portfele!

BAT na wynajmujących mieszkania. Idą duże zmiany. Lepiej szykujcie portfele!

2021-08-06 10:14

Wynajmujesz mieszkanie? Uwaga, możesz liczyć się z podwyżkami. Wszystko przez Polski Ład, który przyniesie szereg zmian podatkowych. Te uderzą m.in. w osoby, które wynajmują mieszkania. O co dokładnie chodzi? Co się zmieni? Sprawdźcie w naszym materiale.

Wynajmujący mieszkanie zapłacą więcej? Szykują się zmiany przez Polski Ład

Jeśli wynajmujecie mieszkanie, to te informacje z pewnością was nie ucieszą. Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu możemy spodziewać się zmian podatkowych. Te dosięgną m.in. osoby, które czerpią zyski z najmu prywatnego. Okazuje się bowiem, że rząd chce ograniczyć możliwość rozliczania przychodów do jednej opcji. Na ten moment osoba, która uzyskuje przychody z najmu prywatnego, może stosować ogólne zasady według skali podatkowej: 17 albo 32 proc. lub opłacać ryczałt: 8,5 proc. od przychodów poniżej 100 tys. zł i 12,5 proc. powyżej 100 tys. zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu ma pozostać tylko ryczałt.

Awantura w samolocie! Obmacywał stewardessy. Został przywiązany i zakneblowany

Co to oznacza? Brak prawa odliczeń podatkowych w postaci kosztów w tym i amortyzacji lokali mieszkalnych (remont, zakupy mebli czy sprzętu, ogrzewania). Ryczałtowiec będzie płacić podatek od przychodu, ale nie odliczać kosztów.

"Celem tych zmian jest stworzenie w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jeśli właścicielom koszt utrzymania zakupionych mieszkań wzrośnie, to bardzo prawdopodobne jest to, że te sumy będą chcieli na kogoś przerzucić. Więcej zapłacą więc też osoby, które korzystają z wynajmu mieszkań.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: BAT na wynajmujących mieszkania. Idą duże zmiany. Lepiej szykujcie portfele!