Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '60? QUIZ

i

Autor: AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News/AKPA Filmy z lat '60 - quiz

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 60.? QUIZ dla znawców klasyki filmowej

2023-03-30 20:28

Choć wszystkie miały premierę ponad sześćdziesiąt lat temu, to dziś wciąż postrzegane są jako ważne, warte obejrzenia, a nawet kultowe. Wiele z filmów, które ukazały się w latach ‘60 określanych jest mianem klasyków, które zmieniły kulturę i wciąż mają duży wpływ na współczesne kino. Co wiesz na temat zagranicznych produkcji z tego okresu? Sprawdź się w naszym quizie!

Lata ‘60 to bardzo barwny okres w kulturze. To właśnie w tym czasie kwitły amerykańskie ruchy kontestacyjne, które z czasem dotarły także do Europy - ruch obywatelski rósł w siłę, trwała rewolucja seksualna i powstały postulaty ruchu praw kobiet, dziś znane pod terminem drugiej fali feminizmu. Rozwijała się także popkultura - Beatlesi podbijali rynek muzyczny, przekształcając z czasem brzmienie rock and rolla w rock i pop, w 1969 roku odbył się Festiwal Woodstock, szczyt kariery przeżywali Bob Dylan, The Doors, Jimi Hendrix, Janis Joplin czy James Brown. Sporo działo się też w polityce - to właśnie w latach ‘60, dokładnie w 1963 roku, w zamachu zginął prezydent USA - John F. Kennedy, w ten sam sposób zmarł także jego młodszy brat, Robert F. Kennedy oraz lider ruchu praw obywatelskich, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej - Martin Luther King. Wciąż trwała także Zimna Wojna, która jednak przeniosła się w kosmos, a dokładnie na księżyc, na którym jako pierwsi wylądowali Amerykanie w 1969 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Jak dobrze znasz polskie seriale lat 60.? QUIZ

Kino zagraniczne lat 60. - quiz dla filmożerców

Lata ‘60 to także bardzo dobry okres dla kina. Kwitnie gatunek, znany dziś pod nazwą ‘kino kontrkultury’ które pokazywać miało postawy buntu wobec zastanej rzeczywistości i sposoby jej kontestacji, czyli odrzucenia. To właśnie w tym okresie rozkwitają kariery Clinta Eastwooda, szczyt popularności przeżywa Alfred Hitchock, Marylin Monroe i Audrey Hepburn stają się ikonami kultury popularnej, swe najlepsze filmy kręci Stanley Kubrick, karierę w Ameryce rozpoczyna Roman Polański, a Jack Nicholson dostaje swoją pierwszą nominację do Oscara. Choć wszystko to działo się ponad sześćdziesiąt lat temu, to nadal wywiera spory wpływ na współczesną kulturę i kinematografię. Jak dobrze znasz zagraniczne kino tamtego okresu? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '60?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się siostra zamordowanej w Motelu Bates Marion, jak się okazuje, główna bohaterka “Psychozy” (1960)?
Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?