Jak dobrze pamiętasz serial Alternatywy 4? QUIZ dla największych widzów

i

Autor: Kadr z serialu "Alternatywy 4" (1983) / Film Polski QUIZ o serialu "Alternatywy 4"

quizy

Jak dobrze pamiętasz serial "Alternatywy 4"? Quiz dla fanów dawnej telewizji

2024-06-11 16:12

W polskiej kinematografii nie brak tytułów, które śmiało można już określić mianem "kultowych" czy wręcz "legendarnych". Na takie właśnie określenie z pewnością zasługuje serial "Alternatywy 4", za kamerą którego stanął sam Stanisław Bareja. Jak dobrze pamiętasz tę produkcję? Sprawdź się w naszym quizie!

Pomysł na produkcję narodził się już tak naprawdę pod koniec lat 70., a pierwszą wersję scenariusza napisał Maciej Rybiński, który współpracował z Januszem Płońskim. Koncepcja scenarzystów zainspirowała Stanisława Bareję, uznanego już wtedy reżysera i scenarzystę takich produkcji, jak Poszukiwany, poszukiwana, Nie ma róży bez ognia, Brunet wieczorową porą, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz czy Miś. Początkowo projekt realizowany był pod tytułem Nasz dom, jednak sam czas jego tworzenia wydłużał się ze względu na sytuację społeczno-polityczną w Polsce i późniejsze problemy zdrowotne reżysera. Ostatecznie zdjęcia do serialu zostały zakończone latem 1982 roku, jednak na jego produkcję przyszło czekać twórcom, aktorom i widzom kolejne cztery lata.

Aktorka Alternatywy 4 ma grób za życia. Niezapomniani

"Alternatywy 4" - coś dla wielbicieli klimatów dawnych lat

Produkcja otrzymała ostatecznie tytuł Alternatywy 4 i zadebiutowała na antenie Telewizji Polskiej dokładnie 30 września 1986 roku. Dziś uznaje się, że pierwszy odcinek produkcji oglądany był w czasie premiery przez kilkanaście milionów widzów. Ostatecznie wyemitowanych zostało dziewięć odcinków Alternatyw 4, a główne role w produkcji zagrali m.in. Roman Wilhelmi, Stanisława Celińska, Jerzy Bończak, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas, Kazimierz Kaczor, Zofia Czerwińska, Witold Pyrkosz i Jerzy Kryszak. Jak dobrze pamiętasz ten kultowy tytuł?

Rozwiąż quiz:

Jak dobrze pamiętasz serial "Alternatywy 4"? QUIZ dla największych widzów

Pytanie 1 z 10
Z jakiego miasta do Warszawy przyjechał Stanisław Anioł?
Listen on Spreaker.