Coś jednak nie wyszło z tym metaverse. Meta zwalnia 10 tysięcy ludzi

i

Autor: JOSH EDELSON/AFP/East News

Coś jednak nie wyszło z tym metaverse. Meta zwalnia 10 tysięcy ludzi

2023-03-16 16:54

Źle się dzieje w Dolinie Krzemowej, chciałoby się powiedzieć, nawiązując do „Hamleta”. Jeszcze niedawno właściciel Facebooka narzucił całemu światu modę na wirtualne światy, które miały dawać nam nieograniczone możliwości. Wydano gigantyczne sumy, zatrudniono tłumy ludzi, a potem internet śmiał się z kiepskiej grafiki oraz tego, że tak naprawdę mało kto ma ochotę z korzystać z takich światów. Wygląda na to, że przyszedł czas to rozliczyć.

Gigant internetowy właśnie zapowiedział zwolnienie 10 tysięcy ludzi. To już druga fala redukcji zatrudnień w ciągu 4 miesięcy i chyba nic bardziej nie pokazuje, że pomysł na przeniesienie nas do wirtualnego świata Marka Zuckerberga nie zadziałało. Dlaczego? Powodów z pewnością jest wiele, jednym z nich może być szybko nadmuchana ogromna bańka oczekiwań. Rzeczywistość przekłuła ją dotkliwie.

Przez ostatni rok promowanie pojęcia metawersum przez firmę Meta sprawiło, że użytkownicy naprawdę spodziewali się kompletnych i fascynujących światów pełnych rozrywki. Tymczasem większość relacji internautów, którzy postanowili to sprawdzić jest do siebie podobna. Metaverse Horizon Worlds zarzuca się tragiczną grafikę, masę błędów, a przede wszystkim fakt, że zanim na dobre ruszyła, już jest martwa, bo bywa tam bardzo mało osób i niewiele się dzieje.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Z punktu widzenia szefostwa Meta masowe zwolnienia są dobrym ruchem, bo kurs ich aukcji na giełdzie oczywiście podskoczył. Wiadomo, odpowiedzialna za strategię góra korporacji sobie poradzi, a rzesze ludzi liczących na pracę w sektorze „nowego internetu”, bo tak nazywał to Mark Zuckerberg, niech sobie szukają pracy gdzie indziej.

Czy to koniec rozmowy o metawersach? Z pewnością nie. Wiele innych wirtualnych światów rozwija się, ma wielu użytkowników i raczej prędko nie zniknie, jak choćby Roblox, Fortnite czy Sandbox. Wiele wielkich marek stara się wchodzić w ten sektor jako miejsce reklamowe, artyści próbują prezentować tam swoją sztukę (jak choćby Ozzfest 2022 w Decentraland). W Polsce powstaje Eska World, pierwsze metawersum zaprojektowane dla fanów radia i muzyki.