Metaverse

i

Autor: RICHARD JONES/Science Photo Library/East News

Metaverse to tylko zabawka? Miał już w nim miejsce pierwszy proces sądowy

2023-03-02 10:43

Do tej pory patrzyliśmy na to zjawisko przede wszystkim jako na nową formę rozrywki. To jednak zaczyna się zmieniać, gdy technologia okazuje się rozwiązaniem problemów z innych dziedzin. W Kolumbii niedawno miała miejsce pierwsza rozprawa sądowa właśnie z użyciem metaświata. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to ostatni taki przypadek.

Transmitowana w internecie rozprawa była częścią trwającego procesu między kolumbijską policją, a tamtejszym związkiem pracowników transportu. W wirtualnej sali rozpraw zasiadły awatary obu stron oraz policja. Sędzia prowadziła proces także jako awatar, część świadków łączyła się z salą sądową za pomocą połączenia wideo. Sprawa nie została zakończona, kolejne związane z nią posiedzenia mogą odbywać się w realu, jednak ten eksperyment został zaliczony jako element zgodnego z przepisami postępowania.

Kolumbijski proces w metaświecie jest szeroko komentowany na całym świecie. Dla miłośników tej technologii to kolejny krok na drodze do jej upowszechnienia i przez to ciągłego ulepszania. Skoro w metawersum można przeprowadzać coś tak poważnego jak proces sądowy, to czemu i inne instytucje nie mogłyby z niego korzystać? Z drugiej strony nie brakuje oczywiście obaw, że nie jesteśmy jeszcze gotowi by dostatecznie zabezpieczyć się przed nadużyciami, podszywaniem się z pomocą technologii deep fake i innymi zagrożeniami. Jak w przypadku każdej nowinki technologicznej: właśnie rozpoczął się wyścig zbrojeń między tymi, którzy zabezpieczają, a tymi, którzy zabezpieczenia łamią. Pierwszy krok jednak został zrobiony – instytucja zaufania publicznego pracowała w metaświecie.

Polskie bezpieczne metawersum dla fanów radia

W branży rozrywkowej metaświaty zaczynają się przyjmować i korzystają z nich już także wielkie gwiazdy muzyki. W ubiegłym roku oglądaliśmy już wirtualne festiwale, a po doświadczeniu pandemii można się spodziewać, że większość największych eventów będzie miała własne, dobudowane do nich metawersa.

W Polsce właśnie trwają prace nad wyjątkowym projektem na skalę światową. Pierwszy metaświat przeznaczony specjalnie dla fanów radia: ESKA World. W trójwymiarowym dynamicznym środowisku każdy będzie mógł znaleźć dziesiątki atrakcji: wziąć udział w konkursach, wspólnie z innymi wykonywać ciekawe misje i zadania, ale także na przykład spotkać swoich muzycznych idoli, którzy właśnie prezentowani są na antenie.

– Podczas zanurzenia się w ESKA World marki będą mogły oferować usługi oraz towary, a konsumenci robić zakupy, zamawiać i wysyłać bezpośrednio z cyfrowego świata do tego fizycznego. To przełom w integracji świata rozrywki, gier i biznesu – podkreśla Artur Paprocki, prezes VELES Productions, która tworzy ten cyfrowy świat.

Pierwsze dostępne prezentacje wyglądają naprawdę imponująco. W wirtualnym mieście będziemy mogli odwiedzić wystawy, spotkać się z innymi, pogadać o zwyczajnych i poważnych sprawach, poznać światy nadchodzących przebojów gier video zanim jeszcze trafią do regularnej sprzedaży. Zobaczcie sami jak to wygląda!