Chłopi - jak dobrze znasz kultowy serial z lat 70.? QUIZ wiedzy z klasyki

i

Autor: Kadr z serialu "Chłopi" (1972); zdjęcia - Marek Nowicki Quiz z serialu "Chłopi" z 1972 roku

Quiz

"Chłopi". Sprawdź, jak dobrze pamiętasz słynny serial z lat 70. Quiz

2023-11-16 12:59

Tego nie da się nie zauważyć - na ekrany i do kin wraca klasyka w zupełnie nowym wydaniu! Dopiero co swoją premierę w serwisie Netflix miała nowa wersja klasycznej powieści "Znachor", a teraz czas na nowe, zupełnie wyjątkowe, odczytanie "Chłopów". Warto z tej okazji przypomnieć sobie serialową wersję legendarnej powieści - jak dobrze pamiętasz produkcję z 1972 roku? Sprawdź się w quizie!

Chłopi to słynna powieść, autorstwa Władysława Reymonta, która ukazywała się w odcinkach w latach 1902–1908 w "Tygodniku Ilustrowanym". Wyjątkowa opowieść o społeczności chłopskiej, wpisana w fazy zmian pór roku, okazała się być szczególna dla historii polskiej literatury. W 1924 roku komisja Noblowska zdecydowała się przyznać autorowi za jego dzieło Literacką Nagrodę Nobla. Już dwa lata wcześniej powstała pierwsza filmowa wersja powieści w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego, a nad całością czuwał sam Reymont. Niestety, ekranizacja ta nie zachowała się do naszych czasów. Pierwsza więc pełnoprawna wizualna interpretacja Chłopów to serial z 1972 roku. Emitowany był on na antenie kanału pierwszego Telewizji Polskiej i liczył sobie trzynaście odcinków. Produkcja została stworzona z niezwykłą dbałością o detale i szczegóły, nic więc dziwnego, że szybko zyskała status kultowej, którym cieszy się do dziś.

Polskie seriale popularne za granicą | To Się Kręci #6

Quiz o serialu "Chłopi" z lat 70.

Teraz, nieco ponad pięćdziesiąt lat po premierze serialu, na ekrany kin trafia nowa, filmowa wersja powieści. Za nową interpretację Chłopów odpowiadają DK Welchman i Hugh Welchman i jest ona wyjątkową, animowaną propozycją, stworzoną tą samą metodą, co Twój Vincent, za którego odpowiada ten sam duet. Film ten jest także polskim kandydatem do Oscara! Z tej okazji warto więc przypomnieć sobie serialową wersję Chłopów - jak dobrze znasz tę legendarną produkcję? Sprawdź się w quizie!

"Chłopi" - jak dobrze znasz kultowy serial z lat 70.? QUIZ wiedzy z klasyki

Pytanie 1 z 10
Kto wcielił się w rolę Jagny w wersji z 1972 roku?